BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
01
Temmuz
http://www.beyogluajandasi.com

Peyote Temmuz programıyla yine dopdolu.Etkinlik takvimini bilgisayarınıza indirmek için lütfen TIKLAYINIZ...

 
Peyote Temmuz
27
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

 

 

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından on sekiz yıldır Garanti Bankası'nın sponsorluğunda düzenlenen İstanbul Caz Festivali'nin 22.'sinin biletleri, bu hafta sonu satışa çıkıyor. 27 Haziran-15 Temmuz 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 22. İstanbul Caz Festivali'nin biletleri, 11 Nisan Cumartesi sabahından itibaren temin edilebilecek.

Bu yıl da cazın önde gelen isimlerini ve güncel müziğin yıldızlarını İstanbul'da ağırlayacak olan 22. İstanbul Caz Festivali kapsamında 15'i aşkın farklı mekânda 35'in üzerinde konser düzenlenecek. Festival, 250'den fazla yerli ve yabancı sanatçının katılımıyla gerçekleştirilecek.

Joan Baez, Jools Holland, Marcus Miller, Melody Gardot, Tigran Hamasyan, Roberto Fonseca, Fatumata Diawara, Tord Gustavsen, Masha Vahdat, The Bad Plus, Joshua Redman, Christ Potter, Dave Holland, Charnett Moffett, Stanley Jordan, Nils Petter Molvær, Emin Fındıkoğlu gibi folk, blues ve cazın farklı seslerini takipçileriyle buluşturacak olan 22. İstanbul Caz Festivali, gelenekselleşen konser mekânlarının yanı sıra Fenerbahçe Parkı'ndaki "Parklarda Caz" ve Kadıköy'deki "Gece Gezmesi" etkinlikleriyle Anadolu yakasına da taşınacak.

Cazseverler festival biletlerini 11 Nisan Cumartesi günü 10.00'dan itibaren;

 

 • Biletix satış noktaları,

 • Biletix çağrı merkezi (0216 556 98 00),

 • Biletix web sitesi (www.biletix.com)

 • Hizmet bedelsiz olarak İKSV ana gişeden alabilecek. (İKSV ana gişe hafta içi her gün, tüm cumartesiler ve 12 Nisan Pazar günü 10.00-18.00 arasında açık olacak.)

 

Her konserde tam biletlerin yanı sıra öğrenciler için indirimli bilet de satışa sunulacak.   

Lale Kart üyeleri:

Siyah ve Beyaz Lale Kart sahipleri festival biletlerini 6 ve 7 Nisan, Sarı ve Kırmızı Lale Kart sahipleri ise biletlerini 8, 9 ve 10 Nisan tarihlerinden itibaren, %25'a varan özel indirimlerle alabilecek.

Festival programına gözatmak için

 2. İstanbul Caz Festivali programına, festivalin resmî web sitesi caz.iksv.org'un yanı sıra İKSV Mobil uygulamasından da ulaşabiliyor. İKSV Resmi İletişim Sponsoru Vodafone'un katkılarıyla yenilenen İKSV Mobil uygulamasının yeni sürümü AppStore ve Google Play Store'dan ücretsiz olarak indirilebilir.  

Ayrıca, İKSV Kitaplık üzerinden de İstanbul Caz Festivali'nin broşürüne ve Haziran ayında yayımlanacak İstanbul Caz Festivali Dergisi'ne kolaylıkla ulaşılabilecek. İKSV Kitaplık uygulaması AppStore'dan ücretsiz olarak indirilebilir. 

İstanbul Caz Festivali hakkında ayrıntılı bilgi için:

caz.iksv.org

Sosyal medyada İstanbul Caz Festivali'ni takip etmek için:

facebook.com/istanbulcazfestivali

twitter.com/ist_cazfest

instagram.com/istcazfest

youtube.com/iksvistanbul

#cazisigi

 

 

 

 

 
22. İstanbul Caz Festivali
19
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

Goethe-Institut, MIXER ve Tarabya Kültür Akademisi işbirliğiyle

Galerie Mixer'de gerçekleşecek olan mekan yerleştirmesi Osmanlı dönemi geleneksel kaftanlarını andıran  üç kağıt objeden  oluşuyor.  Bu „elbisler"in  her iki yüzü de boyanmış ve motorlar yardımıyla kendi etraflarında dönüyorlar.
 
Sultan kaftanlarının dönüşü serginin odak noktasını oluşturuyor ve onların etrafında toplanan diğer eserler de içerik olarak  hakimiyet gücü, iktidar, güçsüzlük ve aidiyet konuları ile uğraşıyor.
 
RED LIGHT / KIRMIZI IŞIK başlığı serginin bir başka boyutuna daha dikkat çekiyor:
Kırmızı renk sembolik olarak kullanılıyor.
‚Kırmızı'  genel olarak yaşam, yaşam enerjisi, kan, güç, dinamiz ve de ölümü sembolize ediyor.
Türkiye'nin bayrağı da ağırlıklı olarak kırmızı ve insanların algılarında ve bilinçlerinde önemli bir yeri var.
 
„RED LIGHT" sergisi aynı zamanda farklı bir boyuta daha dikkat çekmeyi amaçlıyor:

Sanatçı çalışmalarında günümüzde kadının rolü ve değerini de sorguluyor. Bu konuya performans filmi ve fotoğraflarla açıklık getiriyor.

Zora Volantes - Görsel sanatçı
Zora Volantes liseyi bitirdikten sonra Berlin Hür Üniversitesi'nde sinema ve tiyatro bilimleri eğitimi aldı.1994 yılında Berlin Güzel Sanatlar Yüksekokulu'nda heykeltıraşlık eğitimine başlayan Volantes, 1995 yılında Erasmus bursu alarak Viyana Güzel Sanatlar Akademisi'nde Michelangelo Pistoletto'nun yanında eğitim gördü. 2000 yılında Rebecca Horn'un öğrencisi oldu. 

Zora Volantes'in aldığı sayısız burslar arasında Londra DAAD Bursu ve Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi  Genç Sanatçılar Teşvik Bursu sayılabilir.

Volantes'in ilk sanatsal çalışmalarında "mekan" ve mekan enstalasyonları ön plandaydı. 2000 yılından itibaren sanatsal anlatım aracı olarak performans çalışmalarına yöneldi. Berlin Mitte'deki St. Elizabeth Kilisesi'nde yaptığı çalışma, sanatçının en yeni mekan enstalasyonlarına bir örnektir.

2013 yılında Artist in Residenz programı çerçevesinde Florian Werner tarafından  St. Christoph am Arlberg'e davet edildi. Volantes 2014 yılında Berlin'de kendi gösteri mekanını açtı. Buradaki son çalışması ise, tablolarla güneş döngüsünü sergilediği "Aurora 2014" dür.
 
Sanatçı şu sıralar Tarabya Kültür Akademisi'nin burslu sanatçısı olarak İstanbul'da bulunmaktadır.

19.6. - 05.7.2015, 18.00


MIXER: Tomtom Mah. Boğazkesen Cad. No: 45, Tophane / İstanbul
Ziyaret Saatleri: Salı - Cumartesi: 11.00 - 19.00, Pazar: 12.00 - 18.00
Tel: +90 212 243 54 43

 
Red Light
14
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

STOP MOTION YAZ ATÖLYESİ BAŞLIYOR!

Animasyon yönetmeni Deniz Öcal tarafından Cihangir'de Çocuk Atölyesi'nde gerçekleştirilen Stop Motion Animasyon Atölyesi, çocukların kendi hayalindeki karakteri yaratması, üç boyutlu halde üretmesi, kendi yaratacağı hikayesi dahilinde fotoğraflayarak filme dönüştürmesinden oluşuyor.

5-12 yaş grubundaki çocuklara yönelik atölye 4 hafta boyunca ikişer saat olarak düzenleniyor. Atölye sonunda herkesin kendi ürettiği filmin kurgusu, yönetmen Deniz Öcal tarafından hazırlanıp DVD olarak teslim ediliyor. Atölyeye ilişkin bülteni ekte bulabilirsiniz.

Atölyeye ilişkin videoya aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz:

https://vimeo.com/119709215  

Atölye bülteni ve görseli ektedir. Basın çalışanları yakınlarına %10 indirim bulunmaktadır.

Etkinlik: Stop Motion Animasyon Atölyesi

Eğitmen: Animasyon Yönetmeni Deniz Öcal - www.denizocal.com

Katılımcı Sayısı: 15 kişi

Atölye Tarihleri:

14.06.2015 Pazar / 13:00-15:00

21.06.2015 Pazar / 13:00-15:00

28.06.2015 Pazar / 13:00-15:00

05.07.2015 Pazar / 13:00-15:00

Atölye Ücreti: 400 TL (4 Hafta / 8 Saatlik Atölye Ücreti)

Bilgi ve ön kayıt için:

www.cocukatolyesi.net

e: atolye@cocukatolyesi.net

t: 0530 104 15 99

a: Çocuk Atölyesi - Cihangir Mahallesi Oba Sokak 2-A Oba Apartmanı Beyoğlu / İstanbul

 
Stop Motion Animasyon Atölyesi
12
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

Koray Ariş 12 Haziran - 24 Temmuz 2015 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul'da, "AhenkVurmalı Heykeller" sergisi ile sanatseverler ile buluşuyor.
 
Heykeli Türkiye sanat camiasının üvey evladı olarak nitelendiren heykel sanatçısı Koray Ariş, 35 yılı aşan sanat serüvenin her aşamasında yapısal, basit, temel ve kuvvetli heykelleri ile tanınmaktadır.
 
Güzel Sanatlar Akademisi mezunu bir anne babanın oğlu olarak dünyaya gelen Koray Ariş çocukluğunda üç boyutlu nesneler ve ahşap heykeller yapmaya başladı. 1968 yılında İstanbul Güzel Sanatlar Akademisi Heykel Bölümü Şadi Çalık Atölyesi'nden mezun oldu. Roma Akademisi'nde hoca olan sanatçı Emilio Greco'nun yanında çalışmalarına devam etti. Roma'da 1971 yılında kendi atölyesini kurduktan bir yıl sonra ise ilk kişisel sergisini açtı. Aralarında Floransa, Belgrad ve Budapeşte'nin de yer aldığı birçok Avrupa kentinde yapıtları sergilendi. 1975 yılında Türkiye'ye dönen sanatçı, çeyrek asrı aşkın bir süredir eserlerini Ankara ve İstanbul'da düzenli bir şekilde sergilemektedir.
 
En son kişisel sergisini 2009 yılında gerçekleştiren Ariş, deri ve kösele malzemeler ile yaptığı heykeller üzerinde dönemsel olarak değişik teknikler deneyerek, formlara hayat veriyor. Ahşap ve kurşun eklemeler de kullanan Ariş'in heykellerinde mükemmel bir teknik gözlemleniyor. 1995 yılına kadar figüratif çalışmaları olan sanatçı, daha sonra soyut, hareketli, ve kendi içerisinde dengesi olan formlara yapılandırmaya başlamıştır.
 
Yüzeyleri deri ile kaplanmış ahşap heykellerden oluşan "Ahenk" sergisinde ise sanatçı, seyirciyi dokunmaya ve dinlemeye teşvik ediyor. Heykeli sadece "güzel bir nesne" olarak görmeyip, duyuların şölen yaptığı ritmik bir atmosferin kalbi haline dönüştürüyor. Seyirci ile interaktif bir ilişkisi olan sanat eseri, aynı zamanda bir müzik enstrümanı işlevini görmeye başlıyor.
 
Son çalışmalarında kendi içlerinde bir dengeye sahip devinen heykeller yapmayı tercih eden sanatçı deriyi giydirme tekniği ile çalışmaktadır. Tekniği ile ilgili Ariş, "Malzeme olarak ahşap ve deriyi kullanıyorum. Parçaları ahşap çivilerle örgütleyerek masif hale getiriyorum ve ana formu oluşturmaya çalışıyorum. İstediğim şekil ve formu tam olarak verdikten sonra dıştan deri giydirme tekniğini uyguluyorum. Bu heykellerde ek yerlerini çok iyi denk getirmek gerekiyor. Bütünün içerisinde uyum sağlaması çok önemli," demektedir.

 

Sergi 24 Temmuz 2015 tarihine kadar Galeri Nev İstanbul'da izlenebilir.

 
Ahenk: Vurmalı Heykeller Sergisi
03
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

3 Haziran - 31 Temmuz 2015

Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü, çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri desteklemek ve genç sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen yarışma sonuncunda sanatçılara verilmiştir.

Jüri tarafından değerlendirilen başvurular arasından seçilen 17 sanatçı 03 Haziran - 31 Temmuz tarihleri arasında düzenlenen sergide sanatseverlere sunuluyor. 30 yılı aşkın süredir Türkiye'de çağdaş sanatın oluşumuna katkıda bulunan Günümüz Sanatçıları Sergisi yeni yapısıyla bir kere daha genç sanatçıların başvurularını değerlendirererk sergiye katılacakları seçti. Sergi her yıl olduğu gibi bu yıl da Türkiye'deki sanatın düzeyini yansıtıyor. Günümüz Sanatçıları Sergisi ikili bir işlev taşıyor.

Bugüne kadar Türkiye'nin sanat dünyasında söz sahibi olmuş, hatta dünyaya açılma olanağını bulmuş neredeyse tüm sanatçıların katıldığı bu sergiler, bir yandan çağdaş sanatın geldiği noktayı vurguluyor ve onun öncü işaretlerini veriyor. Diğer yandan da kendini ifade etme olanağını henüz kazanamamış gençlere kendilerini duyurmak, tanıtmak olanağını sunuyor. 2015 sergisi de her iki düzeydeki işlevi sürdürecek.

Sanatçılar: Alp Seker, Ayse Iri, Bestami Gerekli, Betül Sertkaya, Burak Dikilitas, Elif Erker, Elif Köse, Ferhat Akay, Furkan Öztekin, Gizem Dinç, Gürkan Mıhçı, H. Burak Yel, Hazal Ünsal, Mehmet Ögüt, Soner Ulu, Safak Gürboga, Volkan Kızıltunç 

Küratör: Philippe Van Cauteren

 
Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi
27
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

İstanbul Boğazı'nda, Mart 1994'te feci bir kaza meydana geldi. Rusya'nın Novorossiysk Limanı'ndan yola çıkan, ham petrol yüklü 100 bin tonluk tanker Nassia, Boğaz'ın kuzey çıkışında bir kargo gemisiyle çarpıştı. Kargo gemisi yaşanan patlamanın ardından karaya otururken, yangın çıkan Nassia'dan denize 13 bin tondan fazla ham petrol sızdı. Haftalarca süren yangın, tahrip edici bir çevresel felakete yol açtı.

Bu kaza, İstanbul Boğazı'nın tarihinde önemli bir ana işaret eder. Sovyetler Birliği'nin çöküşüyle Hazar petrolünün 1990'larda dünyaya açılmasının ardından Boğaz, -Süveyş Kanalı, Malakka Boğazı, Bab'ül Mendep, Hürmüz Boğazı ve Dover Boğazı ile- dünyada petrol taşımacılığının en yoğun yapıldığı altı dar geçitten biri hâline gelir. Ancak, diğer geçitlerle karşılaştırıldığında, 14 milyon nüfuslu İstanbul'un kalbinden geçmesinden ötürü benzersiz bir konumdadır. Konuyu hayli karmaşıklaştıran bir başka gerçek ise, sert ve dar dönüşleriyle Boğaz'ı seyri en riskli ve zorlu kanallardan biri kılan coğrafi yapıdır. 

Sosyolog Ulrich Beck'in, "en makul nesnellikteki risk hesabı dahi gizli bir politika, etik ve ahlak içerir" fikrinden hareketle; devasa petrol tankerlerinin bu rotayı katetmesine yönelik çevre temelli mevcut kaygılar, ulusötesi boru hatlarına ve İstanbul'daki büyük ölçekli altyapı ve kentsel dönüşüm projelerine ilişkin tartışmalarla çelişir. 

BOĞAZ, süregelen bu durumu, bir enstalasyon nesnesi üzerine kurulu mimari bir fiziki ve hayalî deneyim aracılığıyla görselleştirir. Proje, İstanbul Boğazı'nın, gerçek topografyasından bağımsız şekilde kıyı çizgisi boyunca yükseltilmesiyle oluşturulan bir coğrafi nesne sunar. Dar Boğaz'ı kısıtlı bir deneyimsel konuma getirerek, coğrafi ölçeği mimarlığa ilişkin bir olgu olarak ortaya koyar. BOĞAZ nesnesindeki kıyı çizgisinin, yaygın olarak iç mekân tavan tasarımında kullanılan kartonpiyer modüllerinden meydana gelmesi, mimari ve coğrafi ölçekler arasındaki oyunlu geçişi güçlendirir. 

Enstalasyona, bir dizi çizimle ifade bulan, sessiz film formatındaki bircoğrafi hikâye eşlik eder. Hikâye dev bir tankerin İstanbul Boğazı'nda sıkışıp kalmasını anlatırken, BOĞAZ nesnesi hikâyenin ana karakterlerinden birine dönüşür.

 
Boğaz
 
05 TEMMUZ 2015 PAZAR
En Düşük 21° / En Yüksek 23° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
 
 
 
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  03
 • Temmuz
  01
 •