BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
15
Temmuz
http://www.beyogluajandasi.com

15 Temmuz-09 Ağustos 2014

 

 Hat sanatçısı ve reklamcı Bilal Akkaya'nın eserlerinden oluşan 'Modern Hat Sanatı ' sergisi 15 Temmuz-09 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisin'de sanatseverlerle  buluşuyor!

Sanatçının "Çizginin Zerafeti" koleksiyonunda  yer alan eserlerin bulunacağı sergide, klasik hat sanatı kullanımından farklı, inovatif tasarımlar sergilenecek. Geleneksel İslam sanatları arasında yer alan hat sanatını, günümüz bakış açısıyla yorumlayarak geçmişle bugün arasında bir bağ oluşturmak istediğini ifade eden Bilal Akkaya, eserlerinde 25 yıllık reklamcılık tecrübesi ve klasik hat sanatı eğitiminden aldığı ilhamla,  klasik Arap alfabesini, çağdaş bir bakış açısı ile ele alıyor. Sadece Arap harflerinden oluşan eserlerin yanında,  Latin ve Arap alfabesini bir arada kullanarak oluşturduğu eserlerin de yer alacağı sergide sanatçı, dünü ve bugünü sentezleyerek sanatseverlerin beğenisine sunacak.  

45 eserin görücüye çıkacağı sergi, 15 Temmuz -09 Ağustos  2014 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç hergün 09:00-19.00 saatleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde gezilebilecek.

Bilal Akkaya

1964 yılında, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde doğan Bilal Akkaya, ilk ve orta öğrenimini 1984'te Adapazarı'nda tamamladı. Lisede iken, Hattat Ali Rüştü Oran'dan İskenderpaşa'da hat dersleri almaya başladı. Yedi yıl boyunca hat eğitimi gören sanatçı; sülüs, nesih ve rika hatlarını meşk etti ve Süleymaniye Cami'si imamlarından Hattat Saim Özel'den icazet aldı. 1985 yılında, İslami ilimler alanında eğitim almak üzere Suriye'ye gitti. Burada, öğrencilere hat dersleri verdi. 1988 yılından bugüne, reklam sektörü ve sanat dünyasında faaliyet gösteren Bilal Akkaya, geleneksel hat çizgisini, modern bir bakış açısı ile yorumlayarak, klasik hat meşki kullanımından farklı, orijinal ve yenilikçi tasarımlar oluşturmaktadır.

 
‘ Modern Hat Sanatı’ Sergisi
02
Nisan
http://www.beyogluajandasi.com

Basındaki çizgiler 1974-2014

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 2 Nisan - 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında, 1978 yılından bu yana Paris'te  çalışmalarını sürdüren sanatçı Selçuk Demirel'in 1974-2014 yılları arasında basında yer alan çizimlerinden yapılmış bir seçkiyi İnsanoğlu Kuş Misali başlığı altında sergiliyor. Bu retrospektif sergi izleyicileri sanatçının son kırk yılda dünya gündemine ilişkin özgün bakışını keşfetmeye davet ediyor.

 

Dünyanın 1974 ile 2014 yılları arasındaki yaşadığı önemli olayları, siyasal ve sosyal dönüşümleri çizgilere taşıyan bu sergi, Selçuk Demirel'in Türkiye'de yaşarken hazırladığı bir dizi afiş ile açılıyor. Sanatçının Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times ya da The Wall Street Journal gibi gazete ve dergilerde  yayınlanmış desenlerinden yapılan bir seçki sergide üç tema etrafında sunuluyor:

 

  • Jeopolitik: Parayı egemen kılan çatışmalar, savaşlar, dünyada yaşanan çalkantılı olaylar ve ekonomik ve mali krizler ile boğuşan insanoğlu
  • İnsan hakları: Toplumda yaşanan felaketlere insanoğlunun direnişi, özverisi, kadınların köktendincilik ve tüm kötü muamelelere karşı verdikleri mücadele
  • Düşünmek: Gozetlenen dusunce,İnsan aklı kaç kere belirsizliklerle karşı karşıya kalmıştır? Kültürel kriz ve iletişim krizlerini eleştiren çizimler.

 

Selçuk Demirel'in çizimleri, kalemin hoşgörüsüzlüğe karşı durmak ve ifade özgürlüğünü savunmak için en iyi silah olduğunun kanıtı. Sanatçının çizimleri, dünyamızda yaşanan akıldışılıkları ince bir üslupla açığa çıkaran şiirsel olduğu kadar siyasi birer eylem aynı zamanda.

 

Küratör : Valérie Dardenne

Sergi Düzeni : Yılmaz Aysan

 

Selçuk Demirel'in yapıtının farklı bir boyutunu yansıtan "Şimdi / Now" sergisi ise 4 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında Galeri Nev'de sanatseverlerle buluşacaktır.

 

1954 yılında Artvin'de dünyaya gelen sanatçı Selçuk Demirel, çalışmalarını Fransa'da sürdürüyor. İlk resimleri 1973 yılında Ankara'da henüz lise öğrencisi iken yayınlandı. Sonrasında sanatçının mimarlık eğitimi alırken gerçekleştirdiği çizimleri önemli gazete ve dergilerde basıldı. 1978 yılında Paris'e yerleşen Demirel, çalışmalarını burada sürdürdü. Eserleri Türkiye'de Cumhuriyet, Politika, Yeni Yüzyıl, Milliyet'te, yurtdışında ise Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, Time, The Boston Globe, Business Week, The Nation'da yayınlandı. Çalışmaları daha çok basında yer alsa da, Selçuk Demirel 40'dan fazla kitap ve desen albümü de yayınladı.  Çocuk ve gençlik kitapları yazdı ve resimledi. Sanatçı aynı zamanda afiş, kartpostal ve başka basılı malzemeler için tasarım yapıyor. Desenleri cam, kumaş gibi farklı malzemeler üzerinde basılıyor. Sanatçının eserleri düzenli olarak Avrupa'da sergileniyor.

 

"İnsanoğlu Kuş Misali" sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Aydın Doğan Vakfı arasındaki kültürel işbirliği çerçevesinde yer almaktadır.

 

2 Nisan - 31 Ağustos 2014

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Cad. N:4 Taksim

www.ifturquie.org

Sergi, Pazartesi - Cumartesi günleri arasında 09:30 - 20:30 ve Pazar günü 10:00 - 14:00 arasında ziyaret edilebilir.

 
İnsanoğlu Kuş Misali
 
01 AĞUSTOS 2014 CUMA
En Düşük 25° / En Yüksek 33° /
 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Bankalar Lokantası

Tam 66 yıldır lezzetli yemekleri ve konukseverliliğiyle misafirlerini ağırlayan Bankalar Lokantası.

 
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
Zafer Müzesi
Bankalar Lokantası