BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
21
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

21 Kasım - 20 Aralık 2014


''...İmgelerimin arasından gösterdiğim portrelerim, ne kadar bir halin tasviri gibi görünse de, mekan düzlemlerini doğanın gerçekliğinden alarak, usun kıvrımlarında yapısını oluşturur. Temalarımda  öne çıkan insan, doğa parçaları ve nesneler, rol dağılımlarına göre özneleşirler; kimi zaman da yükleme yaslanırlar...''

Kader Genç'in  bu cümleleriyle izleyiciye sunduğu üçüncü kişisel sergisi ''Karanlık Işığı Çevreler'' tarihsiz bir zamanın akışında, bütün bir insanlığın çağlar boyu taşıdığı dünyevi yükü, ressamın içsel dünyası ile buluşturuyor. Aydınlık ile karanlığın içiçe geçtiği bir kurguda, peyzajların ve imgelerin eşlik ettiği otoportreler, izleyiciye kendi benliğinde var olan hayata dair hesaplaşmaları, sorgulamaları ve yüzleşmeleri hatırlatarak, resimde sonsuz bir keşif alanı sunuyor.  21 Kasım - 20 Aralık tarihleri arasında Akademililer Sanat Merkezi'nde görülebilecek bu sergiye, tüm sanatseverler davetlidir.

AÇILIŞ:  21 Kasım 2014, Saat: 18:00

 

Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 245 02 29    www.akademililer.com
beyogluakademililer@gmail.com

 
Karanlık Işığı Çevreler
16
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Sanat Atölyesi + Sergi
10 haftalık bir atölyeden sonra GalataPerform'da gerçekleşecek bir sergiyle noktalanacak atölye, sanatçı Genco Gülan önderliğinde gerçekleşecek. Atölye kapsamında misafir olarak derslere katılacak isimler arasında Greg Wollf (Öğretim Görevlisi, Sanatçı), Emre Zeytinoğlu (Mimar Sinan Üniversitesi Yard. Doçent), Selin Söl (Daire Sanat Galeri Yöneticisi) yer alacak. 

Genco Gülan Kimdir? 
Görsel Sanatçı Genco Gülan, farklı disiplinleri bir arada değerlendiren çok yönlü bir sanatçı. Fotoğraf, performans, resim, video, heykel gibi pek çok disiplin arasında çok üretici bir sanatçı olarak bilinen Gülan, aynı zamanda Mimar Sinan Üniversite'sinde ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi. 

Atölye Programı
Katılımcılar, resim, heykel, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinleri yapıt örnekleri üzerinden ve uygulayarak deneyimleme fırsatı elde edecekler. Atölyede her hafta işlenen farklı bir yapıt aracığıyla açılacak olan konular, pratiği ve teoriyi bir arada harmanlayacak. 10. haftadan sonra 11. haftada bir hafta boyunca farklı zamanlarda buluşularak sergi odaklı çalışılacak ve atölye sonunda GalataPerform'da katılımcılarla bir sergi gerçekleşecek. Sergi 1 hafta boyunca Galataperform'da açık kalacak. 


Atölye Süresi: 10 Hafta + Sergi
16 Kasım 2014 - 18 Ocak 2015 - Kış Dönemi Atölye
18 - 25 Ocak 2015 - Sergi Hazırlığı
25 Ocak - 1 Şubat GalataPerform'da Sergi 
Atölye Saati - Pazar 14:00-16:00 
Atölye Süresi: 3 ay + 1 hafta sergi 
Atölye Ücreti: 350 TL (aylık)
3 Aylık Toplu Ödeme - 900 TL

 

Başvuru: 0530 2602524 numaralı telefondan ya da info@galataperform.com e-mail adresinden randevu alınız. 
Son Başvuru Tarihi: 14 Kasım 2014

 
Genco Gülan Sanat Atölyesi + Sergi
07
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Berkay Buğdanoğlu

07.11.2014 - 14.12.2014

Açılış: 7 Kasım Cuma, 18:00

Berkay Buğdanoğlu'nun kişisel sergisi Chaoskampf, 7 Kasım-14 Aralık 2014 tarihleri arasında Mixer'de!

Uygarlığın varoluş mücadelesi, birçok kültür ve gelenekte hem doğa güçlerine hem de insanoğlunun karanlık tarafına karşı ebedi bir savaş olarak tasvir edilmiştir. Kaosa karşı duran kahraman motifleri, dönem ve kültür çerçevesinde şekillenip, insanoğlunun evrensel kaygı ve gayelerini taşıyan formlarda karşımıza çıkmıştır. "Chaoskampf" kavramı, dini, mitsel ve efsanevi metinler içerisinde, mevcut sistemin yapısını bozan bir 'kaos canavarı'dır. Uygarlık tarihi içerisinde toplumların düzeni temsil ettiği kahramanları olduğu gibi, karmaşa çıkaran figürleri de vardır. Düzeni bozan bu geleneksel figür, genellikle bir yılan veya bir ejderha olarak görselleştirilmiştir.

Buğdanoğlu'nun son dönem çalışmaları, kaos ve karşısında duranlar üzerine eğilen resimsel bir kurgu etrafında şekilleniyor. Yeni bakış açıları ve tekniklerle kurgulanan bu eserler, sanatçının deneysel arayışlarını görünür kılıyor. Resimlerindeki farklı tonların iç içe geçmesiyle, yüzey üzerinde kaos ile düzenin çarpıştığını görmemiz mümkünken, desen ve baskı çalışmalarında ise bu kahramanlara dair figüratif izlenimler yer alıyor.

Berkay Buğdanoğlu, sanat eğitimini Maryland Institute College of Art'ta David Jacobs ve C.V. Starr bursları ile tamamladı. 2007-2011 yılları arasında A.B.D. ve Doğu Avrupa'yı serbest olarak animasyon ve illüstrasyon yaparak dolaştı. "01; Ante Bellum" adlı ilk kişisel sergisini Mayıs 2012'de Mim Art & Antiques'de açtı. İkinci kişisel sergisi "Grigori"yi 2013 yılında Mixer'de açan sanatçı, 2014 yılında ise C.A.M Galeri'de Murat Durusoy'la birlikte "MHIE" adlı projeyi gerçekleştirdi.

 
Chaoskampf
06
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

İyilerin can dostu, zalimlerin korkulu rüyası, 21.yüzyıl Türk Don Kişot'u En Kahraman Rıdvan'ın maceraları Schneidertempel Sanat Merkezinde

 

Bülent Arabacıoğlu; Gırgır'ın unutulmaz tiplemesi En Kahraman Rıdvan'ın yaratıcısıdır . Schneidertempel Sanat Merkezinde; iyilerin can dostu, zalimlerin korkulu rüyası(!) 21.yüzyıl Türk Don Kişot'u En Kahraman Rıdvan'ın, ilk taslak ve çizimlerinden son öykü sayfalarına giden yolculuğunu  'En Kahraman Rıdvan- En Başından' adıyla sergileniyor.   Sergi 6 Kasım-6 Aralık tarihleri arasında açık kalacak.

 

Açılış /Kokteyl: 06 Kasım Perşembe saat, 18.00 - 20.00

Adres: Schneidertempel Sanat Merkezi; Bankalar cd. Felek Sk. No:1 Karaköy/İstanbul

Sergi ziyaret: Hafta içi her gün 10.30 -17.00,Cumartesi kapalı, Pazar; 12.00 - 16.00

Bilgi: Handan Önel

e-posta: sanat@schneidertempel.com

web: www.schneidertempel.com

 
En Kahraman Rıdvan
01
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Haftaiçi konserler 22.30 cuma ve cumartesi 23.30'da başlamaktadır.

Giriş ücretleri 10-20tl arasında, konser günü belirlenmektedir. (Bazı özel konserler ücretsizdir)

Zemin kat etkinlikleri ücretsizdir. 

Programı bilgisayarınıza indirmek için TIKLAYINIZ...

 
Peyote Kasım Programı
24
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015
 

Pera Müzesi, Polonya - Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimlere odaklanan görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Prof. Dr. Tadeusz Majda'nın küratörlüğünde, Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayacak "Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisinde: Varşova, Kraków, Poznań, Wroclaw Ulusal Müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi'ndeki koleksiyonların yanı sıra İstanbul'daki Askeri Müze'den eserler de yer alacak. Sergilenecek 190 eser arasında, 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz'in saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski'nin eserleri de bulunuyor.


Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir.

 
Polonya Sanatında Oryantalizm
14
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

1915'TE ÇANAKKALE'DE SAVAŞAN VE BOZCAADA'DA KONUŞLANAN FRANSIZ ASKERLERİNİN KARTPOSTALLARI

 

14 Ekim - 10 Aralık 2014

 

Birinci Dünya Savaşı'nın yüzüncü yılı anma etkinlikleri vesilesiyle, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi işbirliğiyle, özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergi, Osmanlı donanmasının 18 Mart 1915'deki Çanakkale zaferinin ardından, Gelibolu Yarımadası'nda savaşan Fransız askerlerinin dinlenme bölgesi olarak konuşlandıkları Bozcaada'dan gönderdikleri kartpostallardan oluşuyor.

 

Sergide yer alan 300'e yakın Bozcaada kartpostalı, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi kurucusu Hakan Güney'in özel koleksiyonuna ait. Bu kartpostallar, bir yandan savaşın acımasız yüzünü ortaya çıkarırken diğer yandan askerlerin günlük yaşamlarına ışık tutuyorlar. Bu tanıklıklar aracılığıyla, yazarak bir tür derman arayan askerler kartpostallarda savaş dönemini, barış takvimini ve sevdikleriyle ilgili düşüncelerini yazıya dökmüşler...

 

Orient-Institut Istanbul'da tarihçi Alexandre Toumarkine ve IFEA'da tarihçi Loubna Lamrhari, bu serginin küratörlüğünü, İzzeddin Çalışlar ise sergi tasarımını üstleniyorlar.

 

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Caddesi N°4 - Taksim
(0212) 393.81.11
www.ifturquie.org

 
Burasi Sakin, Karşi Kiyida Cephe Var
 
29 KASIM 2014 CUMARTESİ
En Düşük 9° / En Yüksek 13° /
 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
Zafer Müzesi