BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
17
Ocak
http://www.beyogluajandasi.com

 

Ressam ve yazar Can Göknil 49. sanat yılını 17 Ocak-14 Şubat 2015 tarihlerinde Galeri Apel'de 44 parçalık kişisel sergisiyle kutluyor. Kişisel sergilerini öz kültürümüzün temalarıyla kurgulayan Göknil, bu uzun süreçte toplumumuzun inanç ve davranışlarını, mitoslarını, sözlü edebiyat geleneğini, pek çok sergisine ve de kitaplarına konu etti. Kültür tarihimizi inceledikçe, araştırmalarından doğan sanatsal sunumlarını  Masal Tekerlemeleri, Ağaçlarla İlgili İnanç ve Davranışlar,Yaratılış Efsaneleri, Anadolu Tanrıçaları, Muskalar, Kader ve Kitap Sanatları, Fal gibi başlıklarla yurt dışında ve ülkemizde sanatseverlerle paylaştı.

 

Bu kez, Galeri Apel'deki serginin adı "Sazlı Sözlü Sergi". Göknil, çalışma biçiminde uyguladığı yöntemin onu söz ve imge arasında koşuşturduğunu söylüyor. Sözle Göz Kardeşliği adlı sergisinde olduğu gibi (Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galarisi, Kasım, 2002). Ama şimdi işin içinde saz da var.  Besteleri Dr.Tuba Kaftancıoğlu ve onun sunduğu İbrahim Çadırcı, Muzaffer Sarısözen gibi türkücülerden, sevda türkülerinin naif deyişlerini de Nurer Uğurlu'nun kitaplarından derlemiş Can Göknil. Yine resim, heykel gibi klasik tekniklerden gerektikçe yararlanıyor, ahşap, kurşun, kumaş gibi malzemeleri amacını vurguladığı sürece kullanıyor. Sergideki sunumlar "Yanık Güfteler", "Derya Dervişleri", "Asıl Fasıl" gibi başlıklarla ilgi çekiyor

 Can Göknil sanat anlayışını "Sezgilerimin, duyarlılığımın, doğallığımın, eğitimimin ve araştırmalarımın birikimini mizah, hoşgörü ve şefkatle harmanlayarak tablolarıma ve sanatsal objelerime aktarıyorum. Anlaşılan mizah, öykücülük ve fantazya sanatımın temel taşları," diye özetliyor.

  

CAN GÖKNİL (Ankara,1945)

İstanbul, Arnavutköy Amerikan Kız Koleji'ni bitirdikten sonra A.B.D.'ye gitti.Knox College'dan mezun oldu. 1969'da The City College of The City University of New York'da Resim Ana Sanat Dalı'nda yüksek lisansını tamamladı. Sanatçının Londra'da Victoria Albert Müzesi'nde, San Marino'da Museo d'Arte Moderna'da,  Tokyo'da Chihiro Müzesi'nde,  New York'da  Schenectady Müzesi ve Bulgaristan'da Gabrovo Mizah Müzesi'nde, ayrıca Türkiye'de çeşitli koleksiyonlarda eserleri bulunmaktadır. Çocuklar için yazıp resimlediği kitaplarla da birçok ödül kazanan sanatçının yurtdışında resimli kitapları İngilizce,Fransızca, İtalyanca, Macarca,  Almanca,  Hollandaca,  Surinamca,   Arapça ve Türkçe olarak yayımlandı ve pek çok uluslararası etkinlikte yer aldı. Can Göknil Göcek ve İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir.Daha fazla bilgi için:

 

www.goknilcan.com www.cangoknil.com

 
Sazlı Sözlü Sergi
15
Ocak
http://www.beyogluajandasi.com

Bu sergide, Ünlü Usta Ressamımız Mümtaz Yener'in 1940'larda başlayan makine ve robot betimlemeleriyle, kızı Ressam Göksun Yener'in 1990'lı yıllardan bu yana sergilediği "Çağdaş İkonlar" / "Modern Icons" adlı çalışmalarından örnekler izlenmektedir.

 

 

AÇILIŞ / OPENING : 15 OCAK (JANUARY) 2015, Perşembe (Thursday), 18.00-20.00

Tarih: 15 Ocak-08 Şubat 2015

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi

Adres: Felek Sok. No:1

Tel: (0212) 249 0150

 
Teknoloji Aşkı
02
Aralık
http://www.beyogluajandasi.com

Son 10 yılda Orta Doğu'dan çıkan en önemli sanatçılardan Akram Zaatari'nin kapsamlı sergisi 2 Aralık'ta SALT Beyoğlu'nda açıldı. Sergide Lübnanlı sanatçının, Osman Hamdi Bey'in 1887'deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının ilk aşaması da yer alıyor.

 

02.12.2014 - 15.02.2015

SALT Beyoğlu

Lübnanlı sanatçı Akram Zaatari'nin, SALT Beyoğlu'nun üç katına yayılan geniş kapsamlı sergisi, The Uneasy Subject [Rahatsız Edici Konu], 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir], Earth of Endless Secrets [Ebedî Gizemler Toprağı] ve Time Capsule [Zaman Kapsülü] gibi önemli projelerinden işleri bir araya getirir. Sanatçının 2014 tarihli Beirut Exploded Views [Beyrut Parçalı Görüntüler] videosunu da içeren serginin açılış haftasının yanı sıra sonraki tarihlerde SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da, Letter to a Refusing Pilot [Reddeden Pilota Mektup] (2013) videosunun gösterimi yapılacak.

SALT Beyoğlu'nun katlarında üç ayrı temada sunulan sergi, sanatçının 1998'den 2014'e farklı dönemlerde ürettiği proje ve işlerinin, inceledikleri meseleler bağlamında aynı mekânda bir arada görülmesine olanak tanır.

Üçüncü katta, Zaatari'nin, bedensel duruş ve hareketleri bir dil olarak değerlendirdiği işleri bulunur. Bunlardan biri olan Another Resolution [Bir Başka Çerçeve] (1998) adlı ilk video enstalasyonu, fotoğraf çekimlerindeki tipik pozlara dair bir yeniden canlandırmadır. SALT Beyoğlu'ndaki bütünlüklü ve kompleks enstalasyon, işin daha önce nadiren sunulduğu formatta 12 duvar projeksiyonundan oluşur. Sanatçının, sadece bedensel hareketler ve akıllı telefonlarla iletişim kurulan kıyamet sonrası bir şehri andıran Beirut Exploded Views [Beyrut Parçalı Görüntüler] (2014) videosu da bu kattadır.  

Zaatari'nin fotoğraf arşivleri üzerine yürüttüğü araştırmalarına odaklanan ikinci katta iki önemli iş yer alır. Yerel fotoğrafçılık konulu araştırmalarının ayrıntılı bir sunumu niteliğindeki On Photography, People and Modern Times [Fotoğraf, İnsanlar ve Modern Zamanlar Üzerine] (2010), daha sonra Beyrut'ta bulunan Arab Image Foundation'ın Orta Doğu kaynaklı fotoğraf koleksiyonunu oluşturmuştur. 28 Nights and A Poem [28 Gece ve Bir Şiir] (2006-2014) ise, sanatçının bir kazı alanı olarak ele aldığı bir fotoğraf stüdyosunda çekilmiş fotoğraf, film ve videoları sunan çoklu medya bir enstalasyondur. 

Birinci katta Zaatari'nin, nesnelerin gizlenmesi ve ortaya çıkarılması bakımından bir metafor olarak kazı eylemlerini, yani arkeoloji ile tezatlarını irdeleyen işleri sergilenir. dOCUMENTA 13 (2012) için gerçekleştirdiği Time Capsule [Zaman Kapsülü] projesinden sergiye dâhil edilen işler, sanatçının bu ilgi alanlarına yönelik araştırmalarının bir çerçevesi niteliğindedir. Zaatari'nin, Osman Hamdi Bey'in 1887'deki Sayda kazılarına odaklı yeni araştırmasının bir sunumu mekânın girişinde konumlanır. Bu enstalasyon, aynı konudaki yeni üretimlerine temel olacak söyleşiler ve kilit belgeler içerir. Zaatari'nin 2014'te, Boğaziçi Üniversitesi'nde katıldığı Boğaziçi Chronicles konuk sanatçı programının bir parçası olarak başlattığı araştırma, daha sonra SALT tarafından geliştirilmiştir.

 

Zaatari, serginin açıldığı 2 Aralık Salı günü saat 19.00'da SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da, Letter to a Refusing Pilot [Reddeden Pilota Mektup] adlı işi üzerine, bu videonun gösterimini de içeren bir konuşma yapacak.                                                                                                      

Akram Zaatari tamamı kazı çalışmaları, politik direniş, eski militanların yaşamı, gücü tükenmiş bir sol hareketin mirası, erkekler arasında yakın ilişkiler, savaş zamanlarında görüntülerin dolaşımı ve zaman kiplerinin kaybolmuş, bulunmuş, gömülmüş, ortaya çıkarılmış veya başka bir nedenle gönderildiği adrese ulaşması gecikmiş mektuplara özgü oyunlarıyla ilişkili; birbiriyle bağlantılı bir dizi tema, konu ve pratiğin izini süren 40'tan fazla video, bir düzine kitap ve sayısız fotoğraf enstalasyonu üretti.

Zaatari, Beyrut'un güncel sanat ortamının biçimsel, entelektüel ve kurumsal altyapısının gelişiminde belirleyici bir rol oynadı. İç savaşın ardından köklü bir yapılandırma geçiren Lübnan televizyon endüstrisindeki coşkulu ancak kısa ömürlü deneysel dönemde öne çıkan az sayıda genç sanatçıdan biri oldu. Bölgedeki fotoğraf araştırma ve çalışmalarına yönelik, sanatçı odaklı bir organizasyon olan Arab Image Foundation'ın kuruluşunda yer aldı; muhafaza ve arşiv pratikleri alanındaki geniş çaplı söylemlere ilkeli ve değerli katkılarda bulundu.

2012'de dOCUMENTA 13'e katılan sanatçı, 2013 Venedik Bienali'nde Lübnan'ı temsil etti.

Bu sergi, Zaatari'nin 2011'de aldığı Yanghun Ödülü'nün (Kore) mali desteğiyle gerçekleştirilmektedir.

 
Akram Zaatari
16
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Sanat Atölyesi + Sergi
10 haftalık bir atölyeden sonra GalataPerform'da gerçekleşecek bir sergiyle noktalanacak atölye, sanatçı Genco Gülan önderliğinde gerçekleşecek. Atölye kapsamında misafir olarak derslere katılacak isimler arasında Greg Wollf (Öğretim Görevlisi, Sanatçı), Emre Zeytinoğlu (Mimar Sinan Üniversitesi Yard. Doçent), Selin Söl (Daire Sanat Galeri Yöneticisi) yer alacak. 

Genco Gülan Kimdir? 
Görsel Sanatçı Genco Gülan, farklı disiplinleri bir arada değerlendiren çok yönlü bir sanatçı. Fotoğraf, performans, resim, video, heykel gibi pek çok disiplin arasında çok üretici bir sanatçı olarak bilinen Gülan, aynı zamanda Mimar Sinan Üniversite'sinde ve Boğaziçi Üniversitesi'nde öğretim görevlisi. 

Atölye Programı
Katılımcılar, resim, heykel, fotoğraf ve video gibi farklı disiplinleri yapıt örnekleri üzerinden ve uygulayarak deneyimleme fırsatı elde edecekler. Atölyede her hafta işlenen farklı bir yapıt aracığıyla açılacak olan konular, pratiği ve teoriyi bir arada harmanlayacak. 10. haftadan sonra 11. haftada bir hafta boyunca farklı zamanlarda buluşularak sergi odaklı çalışılacak ve atölye sonunda GalataPerform'da katılımcılarla bir sergi gerçekleşecek. Sergi 1 hafta boyunca Galataperform'da açık kalacak. 


Atölye Süresi: 10 Hafta + Sergi
16 Kasım 2014 - 18 Ocak 2015 - Kış Dönemi Atölye
18 - 25 Ocak 2015 - Sergi Hazırlığı
25 Ocak - 1 Şubat GalataPerform'da Sergi 
Atölye Saati - Pazar 14:00-16:00 
Atölye Süresi: 3 ay + 1 hafta sergi 
Atölye Ücreti: 350 TL (aylık)
3 Aylık Toplu Ödeme - 900 TL

 

Başvuru: 0530 2602524 numaralı telefondan ya da info@galataperform.com e-mail adresinden randevu alınız. 
Son Başvuru Tarihi: 14 Kasım 2014

 
Genco Gülan Sanat Atölyesi + Sergi
 
31 OCAK 2015 CUMARTESİ
En Düşük 14° / En Yüksek 15° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü