BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
23
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

Azra Ayverdi Baydar'ın "İplikhane" sergisi Galeri Artist Çukurcuma'da ziyaretçilerin beğenisine sunuluyor!

1981 doğumlu, Pierre Loti Fransız Lisesi ve AUP Paris Amerikan Üniversitesi İletişim Bölümü  mezunu Azra Ayverdi Baydar,  zamanın yetersizliğine rağmen hızlı bir 'yaratış' içerisinde.

Baydar üretim anını, kendisi için bir kaçış noktası, kendisini -bir nevi- karantinaya alabildiği zamanlar olarak ifade ediyor. Meditasyonum, sessizliğin içinde dört boyutlu renkli iplerin arasında dolandığım gezim diyen sanatçının önceki üretimlerine göre bu sergide daha cüretkar olduğu, canlı ve sert renklere yöneldiği, yönelebildiği görülüyor.

Ayverdi noktaları ve ipleri yaşamlarımızı ifade etmek için kullanıyor. Noktaları birleştirmek için kullandığı ipler hem bireysel olarak hem de birbirlerinin içinden geçerek bir bütünlük sağlıyor tıpkı kendi hayatımız ve diğerlerinin hayatı gibi. Hepsinin bir başlangıç, bir bitiş noktası ve bir yönü var.

Juno Nisantasinda "linol baski" 2012 ve "tuval üzerine ipler" 2014 sergileriyle birlikte İplikhane, sanatçının üçüncü kişisel sergisi olacak.

"siyah beyazdan sıyrılıp, sakinlikle,  tebessümle gride olmanın dönemidir belkide, en azından denenmesidir..." diyen sanatçının sergisi -Pazar günleri hariç hergün- Galeri Artist Çukurcuma'da ziyaret edilebilir.

 
İplikhane
20
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

Sevil Tunaboylu'nun ikinci kişisel sergisi AKLIMDA, 20 Mayıs - 27 Haziran tarihleri arasında Sanatorium'da.

 
Dün gece, sırtımızda taşıdığımız cesedi yıkadım. Kemikleri küvete attığım anda pişman oldum ama artık çok geçti. Önce daha temiz (daha eski) olanları seçtim; onlar kolaydı çünkü eklemleri bağlayan lifimsi tüyümsü şeyler kuruyup gitmişti. Bu kolay temizlenir kemiklerde, kanla karışmış, içinden suda kaskatı kesilmiş solucanların çıktığı, kemikle bir olmuş toprak yığınları yoktu.
 
Başlamadan önce sirkeli sıcak suda beklettim kemikleri. Sonra biraz çamaşır suyu ekledim. Bu sırada spagetti yaptım. Sarımsaklı domates soslu makarnamı hızlıca mideye indirdim. Ve şöyle düşündüm: "Banyoda ölü bir at yatıyor ve midem bana mısın demiyor". Ardından bir kahve içtim. Oyalanacak bir şey kalmayınca kolları sıvadım. Limon kokulu pembe eldivenlerimi giydim ve Gümüş'ün hediye ettiği önlüğü taktım. Bir süre sonra maske gibi bir şey aradım ama yoktu. Dün ada vapurunun saatini ısrarla öğrenmek istediğim zaman, söylediğin şey aklıma geldi. "Ne kadar garanticisin!" ama maskeyi unutmuştum, n'aber?
 
Şimdi anlatınca, ceset suyunun suratıma sıçrayan noktaları yanıyor. Israrla ceset diyorum, evet; ölü bir at, cesetti. Küvetimde parçalarına ayrılmış bir biçimde yatıyordu. Sırayla parçalar, parkenin üzerine serdiğim siyah çöp poşetlerinin üzerine dizildiler. Artık bir arkeolojik kazıdan kalıntılar gibi görünüyorlardı. Hemen bok var gibi fotoğraflarını çektim. Şimdi de ele geçirilmiş  mühimmata dönüşmüşlerdi; irili ufaklı mermiler, el bombaları, tabancalar ve kalaşnikoflar.
 
Olduğumun ve varacağımın resmi; 
deklanşöre basan parmağın kıkırdağı, pelvisi fırçalayan kemikler yığını...
 
Bunları yazarken Chicha Libre'nin  Sonido Amazonico albümünü dinledim. Atölyede soba yanıyordu. Nisan'ın 7'siydi ve hava kış gibi soğuktu.

                                                                                                                                                                                                                       Sevil

 
Sevil Tunaboylu hafızasını canlı tutmayı seviyor. Üretmenin, unutmaya ve unutturulmaya karşı arşivlemenin iyileştirici olduğuna inanıyor. 'AKLIMDA', onun içinden ve dışından manzaralar, hayatından anlar, insanlar ve şeylerden; benliğini ve kişisel tarihini tehdit eden dış etkenlere direnmek için ördüğü bir günlük. 

Sevil Tunaboylu: 1982 yılında İstanbul'da doğdu. Lisans eğitimini Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünde tamamladı. Sanatçı, 2009 yılında Kadıköy/Moda'da Erkin Gören'le birlikte kurduğu Mtaär Sanatçı İnisiyatifi bünyesinde, Mayıs 2009 - Haziran 2010 tarihleri arasında yurtiçi ve yurtdışında 13 sergi gerçekleştirdi. Bunlardan bazıları; Yerel İllüstratörler,  Aile Salonumuz Yoktur ve Uygarlıktan Kaçış sergileridir. İlk kişisel sergisi 'Ufukta Kaybolana Kadar İzledim' ismiyle 2012 yılında SANATORIUM'da gerçekleşti. Ayrıca 2003 yılından bu yana çeşitli grup sergilerine katılmıştır. Bunlardan bazıları; 2008 yılında Hafriyat Karaköy'de Sorma Neden, 2011 yılında DEPO'da  Ateşin Düştüğü Yer, aynı yıl içinde Alanistanbul'da Yumuşak Şehir ve PG Art Gallery'de Tekinsiz Oyunlar, 2012 yılında Bayburt Baksı Müzesi'nde Mesafe ve Temas ve son olarak Kurgular ve Karşı Duruşlar isimli kavramsal başlığıyla 3. Uluslararası Çanakkale Bienali'dir. Sanatçı İstanbul'da çalışmalarını sürdürmektedir. 

Sevil Tunaboylu - AKLIMDA
20 Mayıs - 27 Haziran 2015 
SANATORIUM
Açılış: 20 Mayıs, 18:30

 
Sevil Tunaboylu: AKLIMDA
15
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

Meltem Işık, 15 Mayıs'ta Galeri Nev İstanbul'daki ikinci kişisel sergisi "Şüpheli Benzeşmeler" ile izleyicilerle buluşuyor.

 

İlk sergisinde kişinin bedeniyle ilişkisini, aynı anda hem gören hem de görülen olma özelliği çerçevesinde ele alan Işık, bu defa işlerinde insan bedeni üzerinden, gördüğümüzü nasıl algıladığımızı araştırıyor. Sanatçı, yakın kadraj fotoğrafladığı bedenlere ait detayları bir araya getirirken, görülene dair alternatif okuma olanakları ima ederek, algının ve belleğin kurgulama potansiyeline işaret ediyor. Kameranın gördüğü ile gözün algıladığı arasındaki benzerlik ve farklılıkları kullanarak, fotoğrafın gerçeklikle olan ilişkisini ve dolayısıyla geçmişi inşa  etmedeki rolünü sorguluyor.

 

Sergideki işlerin çekim aşamasını anlatırken, "İnsan gözü hem bütünü, hem de odaklandığı bir detayı aynı anda algılayabiliyor. Fotoğraf makinesinin arkasından bakarken ise, birinden birini seçmek gerekiyor." diyen Işık, farklı bedenlere ait detaylardan yola çıkarak, bunlardan bağımsız bütünlere ve anlamlara varıyor. Sanatçı, yaratım sürecinin bu kısmını ise kendi tabiriyle, başkalarının kelimeleri ile cümle kurmaya benzetiyor.

 

Meltem Işık, Bilkent Üniversitesi Grafik Tasarım Bölümü'nden mezun olduktan sonra, New York Fashion Institute of Technology'de eğitimine devam etti. 2011 yılında Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar Bölümü'nde yüksek lisansını tamamladı. Eserleri 2011 yılında Siemens Sanat'ın organize ettiği "Sınırlar Yörüngeler 09" yarışmasıyla ilk kez izleyici karşısına çıktı. 2012'de Galeri Nev İstanbul tarafından Contemporary Istanbul fuarında işlerine yer verilen sanatçı, ilk kişisel sergisini Mart 2012'de Galeri Nev İstanbul'da gerçekleştirdi. Işık, İstanbul'da yaşıyor ve çalışmalarını sürdürüyor.

 

"Şüpheli Benzeşmeler" 15 Mayıs - 9 Haziran 2015 tarihleri arasında Galeri Nev İstanbul'da izlenebilir.

 
Şüpheli Benzeşmeler
15
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

17 sanatçıyı misafir ederek yeni sergisi "Spaceliner"ı açmaya hazırlanan Galeri Arter, bu sergi ile çağdaş desen üretiminin içerdiği biçimsel çeşitliliği sergilemeyi amaçlıyor.

 
Spaceliner
15
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

15 Mayıs - 31 Ağustos 2015

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Aydın Doğan Vakfı ile geçen yıl başlayan işbirliği çerçevesinde, dünya barışına adanan karikatürlerden oluşan bir sergiye ev sahipliği yapıyor.  Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın ödüllü karikatürlerinden oluşan bu sergi, 15 Mayıs -31 Ağustos tarihleri arasında ziyaret edilebilir.

 

Alanında dünyanın en saygın yarışması olan Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nın ödüllü karikatürleri, yurt dışında birçok ülkede sergilenmiştir. Daha önce New York'da Birleşmiş Milletler bünyesinde açılan barış sergisi Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması'nda ödül alan karikatürlerden oluşuyor. Bu yıl güncellenerek izleyiciyle buluşacak olan sergide dünyanın çeşitli ülkelerinden yüzlerce saygın karikatüristin,  dünyanın en önemli karikatür ustalarından oluşan bir jüri tarafından ödüllendirilen çizimleri yer alıyor.

 

Aydın Doğan Uluslararası Karikatür Yarışması, şiddet ve ayrımcılığın küresel istikrarı tehdit ettiği modern dünyada, hoşgörünün her zamankinden daha çok önem kazandığı, karikatürün de hoşgörü ve sağduyuya dayalı olduğu, farklı düşünce ve inançlara açık bir toplumun yapıtaşlarından biri olduğu düşüncesinden hareket edilerek 1983 yılından bu yana düzenlenmekte. Bugüne kadar  yarışmaya  137  ülkeden 7800 sanatçı katıldı. Arşivindeki 80.000'e yakın karikatür ile Aydın Doğan Vakfı'nın zengin karikatür müzesine www.aydindoganvakfi.org.tr adresinden ulaşılıyor.

 
Barış Karikatürleri Sergisi
14
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

Toplum tarafından farklı konumlandırılan göçmenler, içine girdiği topluma ayak uydurabilmek için de çok fazla ödün vermek durumunda kalıyorlar.

Göç etmeyi, göç sürecini ve bulunduğu yeri benimsemekte sıkıntı yaşayan göçmenler; bu yeni yaşamları içinde, hem dışsal hem de içsel anlamda yeni bir zaman dilimini ve mekanı "KABULLENME'' durumuyla yüzyüze kalıyorlar. Bundan dolayı da çeşitli platformlarda ve değişik boyutlarda tepkiler ortaya koyabiliyorlar ve aynı zamanda toplumun da göçmenlere karşı farklı tepkileri olabiliyor. İşte bu tepkilere dikkat çekmek ve sorunun hayatımızın her alanında var olduğunu göstermek için; Göçebe Bağımsız Sanatçı İnisiyatifi olarak farklı disiplinlerden sanatçılarla birlikte "Kabullenme" diyoruz.

Sanatçılar: Ayla Dündar, Çetin Pireci, Eda Çığırlı, Ekin Onat, Gazi Sansoy, Hülya Küpçüoğlu, K. Deniz Pireci, Murat Özkasim, Nesren Jake, Seyfettin Arslan, Umut Yalım, Zehra Çobanlı, Zeynep Dilek Çetiner

Tarih:14 Mayıs - 07 Haziran 

Yer: Schneidertempel Sanat Merkezi

 
Kabullenme
13
Mayıs
http://www.beyogluajandasi.com

Portreler

13 Mayıs - 26 Temmuz 2015

20. yüzyılın önemli ve çok-yönlü fotoğrafçılarından Cecil Beaton (1904-1980) büyüleyici portreleriyle ilk kez Türkiye'de, Pera Müzesi'nde.

Aynı zamanda Oscar ödüllü bir kostüm tasarımcısı olan Cecil Beaton'ın, Londra, National Portrait Gallery Fotoğraf Danışmanı Terence Pepper küratörlüğünde, "Sotheby's Cecil Beaton Studio Archive" koleksiyonundan derlenen sergisi, sanatçının 1920'lerden 70'lere kadar fotoğrafladığı sanatçılar, film yıldızları, yazarlar, entelektüeller ve kraliyet portrelerinden oluşuyor.  

 
Cecil Beaton
 
25 MAYIS 2015 PAZARTESİ
En Düşük 19° / En Yüksek 24° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü