BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
06
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, 06-18 Ekim 2015 tarihleri arasında ,Japonya İstanbul Başkonsolosluğu tarafından düzenlenen, Japonya'nın tanınmış Kirie (kesilmiş kağıttan yapılan kolaj sanatı) sanatçısı Shu KUBO'nun "Kağıttan Japonizm  Kirié sergisine ev sahipliği yapıyor !

Shu KUBO'nun kirie eserleri, Japonya'nın doğasını, evlerini, yemeklerini ve insanlarını kesilmiş kağıt, kumaş, kum gibi çeşitli malzemelerden oluşan parçalarla özgün bir şekilde tasvir eden ve her göreni hayran bırakan bir özelliğe sahiptir. 

Bu sergi, Japonya ve Türkiye arasındaki dostluk ilişkilerinin temeli olarak bilinen Ertuğrul Fırkateyni Faciası'nın 125. yıldönümü etkinlikleri kapsamında yapılacaktır.

Açılış Kokteyli
5 Ekim, Saat 19:30, Beyoğlu Sanat Galerisi  (LCV gerekmektedir)
*Açılış kokteylinde Shu Kubo da bulunacaktır.

Sergi

Tarih ve Yer:  6-18 Ekim 2015, Beyoğlu Sanat Galerisi (İstiklal Cad. No.217)
Saat : P.tesi-C.tesi günleri: 9:00-19:00, Pazar günleri: 12:00-19:00
* Giriş ücretsizdir.
* 5-8 Ekim tarihleri arası, sanatçı İstanbul'da bulunacaktır. Shu Kubo ile röportaj
    yapmak için lütfen Japonya Başkonsolosluğu ile iletişme geçiniz.

LCV ve Bilgi için
Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Kültür ve Enformasyon Bölümü

Tel: 0212-317-4600 

E-mail: culture@it.mofa.go.jp

Web: http://www.istanbul.tr.emb-japan.go.jp

Facebook: www.facebook.com/Japonya.Istanbul.Baskonsoloslugu

 
Kağıttan Japonizm- Kirie Sergisi
03
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

İstanbul Kültür Sanat Vakfı (İKSV) tarafından 14. kez düzenlenen Filmekimi, VodafoneFreeZonesponsorluğunda gerçekleştiriliyor. Ekim ayını sinemaseverlerin gözdesi yapan Filmekimi bu yıl da Türkiye'nin birçok şehrini gezecek.

Filmekimi, on dördüncü yılında her yıl olduğu gibi, dünya festivallerinde gösterilmiş, ödüller almış ve merakla beklenen yapımları içeren zengin programıyla Ekim ayını renklendirecek. Filmekimi, VodafoneFreeZonesponsorluğunda,3-11 Ekim tarihlerinde İstanbul'da 9 gün sürecek bir maratonun ardından Türkiye'nin birçok kentinde Ekim ayı boyunca devam edecek.

İlk kez düzenlendiği 2002 yılından bu yana İstanbullu sinemaseverlerin büyük ilgiyle takip ettiği Filmekimi, 2014'te 7 şehirde toplam 70 bin sinemaseverle buluşarak rekor izleyici sayısına ulaşmıştı.

Filmekimi İstanbul'a Yayılıyor

Filmekimi, İstanbul'un farklı noktalarına yayılarak daha çok sinemasevere ulaşmayı hedefliyor. Geçtiğimiz yıl ilk kez Kadıköy'e geçen ve büyük ilgi gören Filmekimi'nin bu yıl Beyoğlu'nda Beyoğlu, Atlas ve Kadıköy Rexx Sineması'nın yanı sıra Ortaköy'de Feriye Sineması'nda da gösterimleri olacak.

Filmekimi Türkiye'nin Farklı Şehirlerine Uğramaya Devam Ediyor

İstanbul dışında gösterimlere 2011'de başlayan Filmekimi, bu yıl da Türkiye'nin farklı kentlerindeki sinemaseverlere yılın en iyi ve en güncel filmlerini sunmaya devam edecek. Filmekimi, bu yıl Ankara, İzmir, Bursa, Diyarbakır ve Trabzon'daki gösterimlerin yanı sıra ilk kez Edirne'ye de uğrayacak.

Filmekimi tarihleri şöyle:

  • 3-11 Ekim İstanbul - Atlas, Beyoğlu, Rexx, Feriye sinemaları
  • 2-4 Ekim Ankara -Büyülü Fener Kızılay Sineması
  • 9 -12 Ekim İzmir - Karaca Sineması
  • 16-18 Ekim Bursa - CinetechKorupark Sinemaları
  • 23-25 Ekim Diyarbakır - N-City AVM Avşar Sinemaları
  • 23-25 Ekim Trabzon - Atapark Avşar Sinemaları
  • 30-31 Ekim-1 Kasım Edirne - CinemarineMargi Sinemaları

 

Biletler ne zaman, nerede?

Filmekimi biletleri, İstanbul'da 19 Eylül Cumartesi günüBiletix satış noktaları, Biletix çağrı merkezi, Biletix web sitesi (biletix.com) ile Atlas ve Rexx sinemalarının gişelerinden satışa sunulacak.

Filmekimi'ndehafta içi gündüz seansları (11.00, 13.30, 16.00) sadece 7 TL.

Tüm 19.00 ve 21.30 seansları ile hafta sonu tüm seanslar tam 17 TL, indirimli 12 TL.

Lale üyeleri bu yıl da biletlerini %25'e varan indirimlerle öncelikli olarak alabilecekler. Lale üyeleri için ön satış günleri; Siyah Lale üyeleri için 16 Eylül'de, Beyaz, Kırmızı ve Sarı Lale üyeleri için 17 ve 18 Eylül.

VodafoneFreeZone'lular bu yıl da Filmekimi'ne 1 bilet aldıklarında 2. biletleri hediye olacak.

Filmekimi gösterim saatleri, geçtiğimiz yıllarda olduğu gibi 11.00, 13.30, 16.00, 19.00 ve 21.30.

Ayrıntılı bilgi için:filmekimi.iksv.org

Filmekimi'ni sosyal medyada takip etmek için:

facebook.com/filmekimitwitter.com/filmekimi_iksvinstagram.com/filmekimi

FİLMEKİMİ FİLMLERİNDEN BAZILARI

MistressAmerica / NoahBaumbach

Bu yılki İstanbul Film Festivali'nin en çok izlenen filmlerindenWhileWeAreYoung'dan sonra bağımsız yönetmen NoahBaumbach, FrancesHa'nın hem başrol oyuncusu hem de ortak senaristi GretaGerwig ile birlikte MistressAmerica'yı yarattı. Başrollerinde GretaGerwig, Loka Kirke, HeatherLind'in yer aldığı film, efsane bir şehir komedisi olmayı vaat ediyor. İlk gösterimini Sundance'te gerçekleştiren MistressAmerica, Baumbach'ın en eğlenceli filmi olarak görülüyor. Baumbach ve Gerwig işbirliğiyle ortaya çıkan hınzır senaryosu ve sivri diyaloglarıyla dikkat çeken film, kendi halinde, henüz New York'un ışıltılı hayatına girememiş Tracy ile şehri çok iyi bilen ve maceracı bir kız olan Brooke'un ilişkisini anlatıyor.

Ixcanul / Ixcanul Volcano / JayroBustamante

JayroBustamante'nin ilk uzun metrajlı filmi olan IxcanulGuatemala'dagerçek ve aktif bir volkanın eteklerinde çekildi. KaqchikelMayaları'ndan, ailesiyle birlikte bir kahve plantasyonunda yaşayan 17 yaşındaki Maria'nın ekseninde gelişen öyküsüyle izleyiciyi, şu ana kadar yılda en fazla 6 film çekilebilmiş Guatemala'dan gelen; gerçek bir karakterin yaşadıklarına dayanan etkileyici ve alışılmışın dışında bir kadın öyküsü. İzleyiciyi Maya kültürü ve gelenekleriyle tanıştıran Ixcanul'un başrollerinde Maria Mercedes Coroy ve Maria Telonvar. Film, 2015 Berlin Film Festivali'nde Gümüş Ayı ödülüne layık görüldü, Guadalajara'da ise En İyi Latin Amerika Filmi seçildi.

Chronic / MichelFranco

Meksikalı yönetmen MichelFranco'nun senaristliğini de üstlendiği Chronic, izleyiciyle ilk kez buluştuğu Cannes Film Festivali'nden En İyi Senaryo ödülüyle ayrıldı. Filmin başrollerinde, Reservoir Dogs, Pulp Fiction gibi filmlerde rol alan benzersiz oyuncu Tim Roth, 5 sezondur devam eden Grimm'den hatırlayacağımız BitsieTulloch ve ilk kez 2008 yılında Kara Şövalye'de 'Joker'sThug' olarak izlediğimiz David Dastmalchian yer alıyor. Chronic, Tim Roth'un canlandırdığı, bir bakımevinde ölüm döşeğindeki hastalarla ilgilenen bir erkek hemşirenin portresini çiziyor. Sakince akan bu keskin dram, Meksikalı yönetmen MichelFranco'nun 2012'de Cannes'da Belirli Bir Bakış bölümünün galibi olan ve İstanbul Film Festivali'nde de gösterilenLucia'dan Sonra filminden sonraki çalışması.

ExMachina / AlexGarland

NeverLet Me Go, Gün Işığı, 28 Gün Sonra filmlerinin senaryolarına imza atan, TheBeach/ Kumsal,  Tesseract / Hiper Küp romanlarının yazarı AlexGarland bu kez ExMachina'da hem yönetmen hem de senarist olarak karşımıza çıkıyor. Yılın en merakla beklenen filmlerinden ExMachina, "insanlık sonrası fütüristik şok filmi" ve "vizyoner bir bilimkurgu" olarak şimdiden kült filmler arasına girdi. Yılın en heyecan verici bilim kurgularından olan filmin başrollerinde Oscar Isaac, DomhnallGleeson ve Alicia Vikanderyer alıyor. Yapay zekâ ürünü bir "kadın robot deneyi"ni test eden bilim adamlarının hikâyesini anlatan ExMachina, çağdaş bir Frankenstein yorumu olarak tanımlanıyor. Müziklerini Ben Salisbury ile Portishead kurucularından GeoffBarrow'un bestelediği filmin ilham kaynakları arasında 2001: A Space Odyssey / 2001: Uzay Macerası (StanleyKubrick) ile AlteredStates / Gerçeğin Ötesinde (KenRussell) yer alıyor.

Me and Earl andtheDying Girl / AlfonsoGomez

Amerikalı yazar JesseAndrews'ın aynı adlı romanından uyarlanan, yönetmen koltuğunda GleeveAmericanHorrorStorygibi başarılı dizilerde yönetmen olarak karşımıza çıkan AlfonsoGomez'in olduğu Me and Earl andtheDyingGirl'de genç oyuncular Bates Motel'den tanıdığımız Olivia Cooke, Thomas Mann ve RJ Cyler yer alıyor. Sundance Film Festivali'nden, Jüri Büyük Ödülü ve İzleyici Ödülü ile dönen film, lise son sınıfta olan ve huzura kavuşmak için kimseyle yakınlaşmamayı tercih eden Greg'in kanser hastası sınıf arkadaşı Rachel'a yardımcı olmasıyla birlikte gerçek dostluğu keşfetmesini konu alıyor. Film, Rolling Stone dergisi tarafından şimdiden 2015 yılının en iyi 7 filmi arasında gösteriliyor.

CoinLocker Girl / Cha-i-Na-Ta-Un / Han Jun-Hee

Han Jun-Hee'nin ilk yönetmenlik denemesi olan CoinLocker Girl, dünya prömiyerini Cannes Film Festivali'nde Eleştirmenler Haftası bölümünde yaptı. Metro istasyonunda terk edilen bir bebeğin bir mafya örgütünün lideri olan kadın tarafından sahiplenilmesini ve kızın yıllar sonra kadının otoritesini ve yetiştirilişini sorgulamasını konu alan bu sert film Kore'de Bucheon Film Festivali ile İtalya'da Griffoni Film Festivali'nde ödüller kazandı.

TheLobster / YorgosLanthimos

Köpek Dişi, Attenberg ve Alpler'de toplumsal kodları yıkarken izleyicinin aklını karıştıran Yunanlı yönetmen YorgosLanthimos'un ülkesi dışında çektiği ilk filmi TheLobster, sinemaseverleri distopik bir geleceğe götürüyor. Hollywood'un en parlak yıldızlarından ColinFarrell, RachelWeisz, Ben Whishaw, Olivia Colman'ı oyuncu kadrosuna dahil eden TheLobster, dünya prömiyerini yaptığı Cannes Festivali'nden Jüri Ödülü ve Kuir Palmiye Özel Mansiyonu ile döndü. Film, bekâr olmanın yasadışı olduğu ve bu suçu işleyenlerin seçtikleri bir hayvana dönüştürüldüğü tuhaf, gerçeküstü, sıra dışı bir dünyada geçiyor.

El Club / The Club / Pablo Larrain

Berlin'de Büyük Jüri Ödülü alan El Club'un yönetmen koltuğunda Pablo Larrain oturuyor. Oscar'lı No, Altın Lale'liTonyManero ve Post Mortemfilmlerinden tanıdığımız Larrain, bu filmde Katolik Kilisesi'ne sert bir eleştiri yöneltiyor. Filmin başrolünde,Larrain'in önceki filmlerinde de birlikte çalıştığı Alfredo Castro rol alıyor. El Club, Şili'de bir sahil kasabasında işledikleri suçlar yüzünden Kilise'den uzaklaştırılmış bir grup rahibin günahlarıyla yüzleşmesini, karanlık bir atmosfer ve sakince açılan bir hikâye örgüsüyle anlatıyor. Çoğu eleştirmenin özellikle oyunculuk performanslarını övdüğü El Club için Larrain birçok eski kilise yetkilisi ve eski rahiple görüşmeler yapmış.

Slow West / John Maclean

Sundance Film Festivali'nden Büyük Jüri Ödülü'yle dönen Slow West'in yönetmen koltuğunda, indierock grubu Beta Band müzisyenlerinden tanıdığımız John Macleanoturuyor. 19. Yüzyılın sonlarında, Vahşi Batı'da geçen filmde, sevdiği kadının peşinden Amerika'ya seyahat eden 16 yaşındaki İskoç bir aristokrat genç, bölgenin zorlu şartlarında ona eşlik etmesi için gizemli ve güçlübir gezginle anlaşır. Bu arada peşlerine de kana susamış bir kafa avcısı takılır. Filmde, Hunger / Açlık, Shame / Utanç, X-Men ve Soysuzlar Çetesi'nden tanıdığımız çok yönlü oyuncu Michael Fassbender, genç yetenek Kodi Smith-McPhee ve Kara Şövalye Yükseliyor'dan hatırladığımız Ben Mendelsohn yer alıyor.

Paulina / La Patota / Santiago Mitre

Cannes Film Festivali'nde Eleştirmenler Haftası bölümünde Büyük Ödül'e layık görülen Paulina'nınyönetmen koltuğunda Arjantinli yönetmen Santiago Mitre oturuyor. Aldığı ödülün yanı sıra bu yıl Cannes'ın en heyecan verici keşiflerinden olan Paulina, fedakâr ve idealist bir kadın öğretmeninArjantin'in ücra bir bölgesinde başından geçen olayları anlatan; adalet, dirayet ve fedakârlık kavramlarının sınırlarını yoklayan, cesur bir siyasal gerilim. Paulina'nın oyuncu kadrosunda performansıyla büyük övgü toplayan DoloresFonzi, Oscar MartinezveEstebanLamothe var.

MiaMadre / NanniMoretti

Ferzan Özpetek filmlerinden Cahil Periler, Bir Ömür Yetmez, Şahane Misafir'den hatırladığımız İtalyan oyuncu Margherita Buy ile Amerikalı oyuncu ve yönetmen John Turturro'nun rol aldığı, Cannes'tanEkümenik Jüri Ödülü'yle dönen MiaMadre'nin yönetmen koltuğunda ödüllü İtalyan yönetmen NanniMoretti oturuyor. Film, varoluşsal bir krizin ortasında kalan yönetmen Margherita'nın ölümcül bir hastalıkla uğraşan annesi, huysuz başrol oyuncusu ve ergenlik çağındaki kızıyla baş etmeye çalışmasını izliyor. NanniMoretti'ninTheGuardian'a göre "samimi, hınzır ve akıl çelici" olan bu yarı-otobiyografik filmi, dramla mizahı ustaca harmanlıyor.

Son of Saul / LaszloNemes

Bu yıl Cannes'dan Büyük Ödül ve FIPRESCI dahil dört ödülle ayrılan Son of Saul, Macar yönetmen LaszloNemes'in ilk uzun metraj denemesi. Kısa filmleriyle birçok festivalden ödüle layık görülen Nemes, ilk uzun metraj filminde izleyiciyi 1944 yılına, Auschwitz temerküz kampına götürüyor. Kampta Nazilerle işbirliği yapmaya zorlanan Yahudi mahkûmlardan Saul'un görevi, cesetleri yakmaktır. Bir gün, temizlediği imha fırınında, bir oğlan çocuğunun cesedini görür. O an olanaksız bir ödev üstlenir: Çocuğun cesedini yakılmaktan kurtaracak ve usulünce toprağa verecektir. Başrollerinde GezaRöhrig, LeventeMolnar, UrsRechen'in bulunduğu Son of Saul, Macaristan'ın 2016 Oscar adayı olarak açıklandı. SaulAusländer rolünde ilk kez kamera önüne geçen GezaRöhrig, Macar bir yazar ve şair. 35 mm çekilen ve Cannes'da 35 mm kopyasından gösterilen Son of Saul kötülük kavramını benzersiz bir bakış açısıyla sorguluyor.

Valley of Love / GuillaumeNicloux

Fransa'nın en ünlü ve önemli oyuncularından IsabelleHuppert ile GérardDepardieu,romancı, yönetmen ve oyuncu GuillaumeNicloux'nun son filminde 35 yıl sonra ilk kez bir araya geliyor. Huppert ve Dépardieu, kendi adlarını taşıyan, yıllar önce birbirlerinden ayrılmış, çok ünlü bir oyuncu çifti canlandırıyorlar. Filmde, intihar eden oğulları Michael'danbir mektup alınca yıllar sonra yeniden buluşmayı kabul eden Isabelle ile Gérard'ın hikâyesi anlatılıyor. Olağanüstü görselliğiyle dikkatleri çeken Valley of Love, bu yıl Cannes'da dünya prömiyerini yaptı ve büyük ilgi topladı.

Youth / La Giovinezza / PaoloSorrentino

PaoloSorrentino'nun, Oscar ödüllü Muhteşem Güzellik filminden sonra çektiği Youth, iki eski arkadaşın ilişkileri, gençlik anıları ve hayatlarını gözlerinden geçirmesini anlatıyor. Dünya prömiyerini Cannes'da yapan Youth, Sorrentino'nun farklı kamera açıları, çarpık yüzler, stilize görseller ve olağanüstü müzikler geçidiyle izleyiciye nefes kesici bir seyirlik sunuyor. Filmin başrollerini Oscar'lı aktör Michael Caine, 2006'da İstanbul Film Festivali'nde Sinema Onur Ödülü alan HarveyKeitel ve RachelWeiszpaylaşıyor.

Maryland / Alice Vinocour

Genç Fransız yönetmen ve senarist Alice Vinocour'un ikinci filmiMaryland, ilk kez Cannes Film Festivali'nde Belirli Bir Bakış bölümünde izleyiciyle buluştu. Bu psikolojik gerilimin başrollerini, DianeKruger ile bu yıl İstanbul Film Festivali'nde de gösterilen Çılgın Kalabalıktan Uzak'ta izlediğimiz başarılı oyuncu MatthiasSchoenaerts paylaşıyor. Filmde, eski bir asker olan Vincent'ın Lübnanlı bir işadamının eşini ve çocuğunu korumak için işe alınması, Vincent'ın savaş travmasıyla paranoyaya kapılması ve sonrasında gelişen olaylar ele alınıyor. Bütün film, Vincent'ın bakış açısından izleniyor. Yönetmen Alice Winocour, aynı zamanda Deniz Gamze Ergüven'in ödüllü Mustang filminin senaristlerinden.Hitchcockvari bir gerilim olarak övgü toplayan filmde kamera tek bir bakış açısını izliyor. Winocour, filmin ilham kaynakları arasında Antonioni filmleri, TheConversation (Coppola) ve TakeShelter (JeffNichols) filmlerini sayıyor.

Cemetery of Splendour / ApichatpongWeerasethakul

Altın Palmiye ödüllü UncleBoonmeeWho Can Recall His PastLives / Amcam Önceki Hayatlarını Hatırlıyor filminin yönetmeni ve 7. İstanbul Bienali sanatçılarından ApichatpongWeerasethakul'un yeni filmi Cemetery of Splendour'da da gerçeklik, fantastik öğeler, rüyalar, hayaletler ve bilinçaltı bir araya geliyor. Oyuncu kadrosunda yönetmenin daha önce de beraber çalıştığı JnejiraPongpasve BanlopLomnai'nin yer aldığı filmde KhonKaen'da yaşayan orta yaşlı bir ev kadınınınbir klinikte gizemli bir uyku hastalığına kapılan askerlerle ilgilenmesi konu alınıyor. Prömiyerini Cannes'da yapan filmde yönetmen Weerasethakul, yine çocukluk anılarından, ülkesi Tayland'ın acı olaylarla dolu geçmişinden ve ailesinden ilham alıyor.

Mountains May Depart / JiaZhang-ke

Çinli yönetmen ve senarist JiaZhang-ke'nin hem yönetmenliğini yaptığı hem de senaryosunu yazdığı filmi Mountains May Dapart ilk gösterimini Cannes Film Festivali'nde gerçekleştirdi. Başrollerinde Tao Zhao, YiZhang ve JingDongLiang'ın olduğu film geçmişten günümüze ve geleceğe uzanıyor. 1999, 2014ve 2025 yıllarında Çin ve Avustralya'da geçen film,parçalanan bir aile üzerinden kültürel değişim ve tüketici hırsının izlerini sürerek Çin'in ekonomik ve toplumsal dönüşümünü ele alıyor. Mountains May Dapart'ın çekimlerine on yıl önce başlandı. Çin'in en önemli çağdaş yönetmenlerindenJiaZhang-ke'nin bir önceki filmi, "yeni Çin'in" vahşi ve sert bir portresini çizen Günahın Dokunuşu, 2013 Filmekimi'nde gösterilmişti.

 
Filmekimi
10
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

10Eylül - 17Ekim 2015 - Akademililer Sanat Merkezi

Akademililer Sanat Merkezi 10 Eylül - 17 Ekim 2015 tarihleri arasında Denizhan Özer küratörlüğünde "İçimdeki Meleği Öldürdüm" isimli sergiye ev sahipliği yapıyor.

14. İstanbul Bienali'ne paralel programlar içinde yer alacak olan sergide şiddeti içselleştirerek kendi yaşantısının bir parçası haline getiren günümüz insanının içinde bulunduğu bu durumu irdeleyen 10 uluslararası sanatçının resim, heykel ve fotoğrafları yer alacak.

Hayata dair genel fikirlerin çeşitli nedenlerle değişim göstererek kültürü şekillendiren ve toplumsal hayat içinde içkin bir rol alan duruma dönüşmesi, dünyayı algılama tarzımızı değiştirmesi ve buna bağlı olarak doğrusal olmayan fonksiyonların insan yaşantısını belirlemesi günümüz insanının çıkmazı haline gelmiştir. Sıradanlaşan şiddetin birey tarafından yadsınmaması yada kendi yaşantısının bir parçası haline gelmesi otomatik olarak toplumsal şiddetin varoluş ve sürekliliğini oluşturarak hayatın akışını yönlendirmekte, bunun sonucunda da birey her durumda içinde ki meleği öldürerek pozitif düşünce yapısı ve olumlama çabasının yarattığı insani yaşam biçiminden uzaklaşarak hayatı içinden çıkılmaz bir hale getirmektedir.

Bilineni ve alışılmış olanı bozup, algıyı kendi yıkımına sürükleyip pozitif düşünceyi yüceltmeyi amaçlayan sergide sanatçılar günümüz insanının yaşantısını ve çıkmazlarını izleyici ile tartışmaya çalışmaktadır.

17 Ekim 2015 e kadar sürecek olan "İçimdeki Meleği Öldürdüm" sergisi pazar günü haricinde her gün 11:00 - 19:00 saatleri arasında  Akademililer Sanat Merkezi'n de görülebilir.

Küratör: Denizhan Özer

Katılan Sanatçılar:
Joachim Seinfeld, Çiğdem Menteşoğlu, Zarko Jakimovsky, Süleyman Erdal, Özge Kul, Martin Wolwent, Sema Maşkılı, Marat Bekeyev, Yıldız Doyran,Deniz Pireci

 
İçimdeki Meleği Öldürdüm
01
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

TAYFUN ERDOĞMUŞ'UN "NATURA" SERGİSİ GALERİ NEV İSTANBUL'DA AÇILIYOR

Galeri Nev İstanbul 1 Eylül-31 Ekim 2015 tarihleri arasında Tayfun Erdoğmuş'un kişisel sergisi ''Natura''ya ev sahipliği yapıyor.

Sanatçı Erdoğmuş'un büyük boyutlu tualleri, doğadan toplanıp şekillerine ve cinslerine göre tasnif edildikten sonra büyük defterlerin sayfaları arasında kurutulan gülibrişim, datura, lilium, ve karanfiller Erdoğmuş'un sözcük dağarcığının esasını oluşturan kelimelerdir. Bu malzemeler, aynı zamanda uzun ve zahmetli bir resim yapma sürecinin başlangıcıdır.

Erdoğmuş'un kendine özgü bir teknikle  üst üste geliştirdiği katmanların yardımıyla yarattığı kimyasal etkileşim sonucunda tual bir çeşit imgeye dönüşür. Eski zamanların doğa bilimleri laboratuvarını hatırlatan atölyesi bu heyecan verici deneyin gerçekleştiği yerdir. Bu laboratuvarda, resim  alçakgönüllü ve sabırlı bir dervişin elinde, rastlantıyla aklı, zanaatla sanatı ilişki içine sokarak bir çeşit simyanın oluşmasına aracılık eder.

Ölüdoğa Erdoğmuş'un techne'sinde tualin keten dokusuna dahil olarak yeniden varlık kazanır. Bu aynı zamanda bir onarma ve iyileştirme işlemidir. Bir mücevher gibi işlenmiş yapıtlarda, kururken pigmentlerini yitiren bitkilerin metal oksidasyonların kimyasal etkileşimiyle yitirdikleri doğal güzellik, sanatçının  seçtiği bir başka güzellikle yer değiştirir.

Bu tuallerde gördüğümüz, bitkinin kendini, sanatçının yardımıyla bir imgeye dönüştürme sürecidir. Varlıkları o kadar sahicidir ki, sanki doğada bulunmuş ya da kendiliğinden oluşmuş gibidirler. Tualler böylece kendilerinden başka hiç bir şeyi temsil etmezler ve kendi başına estetik varlıklar olarak dünyada yerlerini alırlar. Kendinden menkul bu resimlerin, yüzeyinde beliren imge parçacıkları aslında onu oluşturan tarihin tualin içine gömülü hafızasının dışarı yansıyan izleridir.

Erdoğmuş'un Natura'ları bize aynı zamanda dünyayı eş zamanlı ve farklı algı katmanları içinde görmemiz için de bir fırsat verir. Resmin hafızası aynı zamanda resmin uzamıdır. Bakmak hem bir tevekkül gerektir hem de uzaydan dünyaya bir bakışın kavranamaz gizemini taşır. Bu haliyle dijital görüntünün işleyişindeki pikseller gibi sürekli yeni mikro kozmoslara açılma potansiyeli taşırlar. Erdoğmuş resmin sınırlarını zorlarken, izleyiciye de zengin bir görsel deneyim yaşatır.

"Natura" sergisinde seyirci ilk olarak Erdoğmuş'un çok katmanlı üretim sürecine tanıklık etme fırsatı bulacak. Sanatçının İstanbul'daki atölyesinde, bir seneye yakın bir süreçte kayda alınan görüntülerin ve yakın kadrajların çekimlerin beraber kurgulandığı video sergide gösterime sunulacak.

Tayfun Erdoğmuş 1979 yılında Devlet Tatbiki Güzel Sanatlar Yüksek Okulu, Resim Bölümü'nden mezun oldu. 1986 yılında Marmara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü'nde Sanatta Yeterlik yaptı. 1986-1989 yılları arasında DAAD bursuyla Berlin Güzel Sanatlar Üniversitesi'nde eğitimini sürdürdü. PG Art-İstanbul (1993, 1996), Siyah Beyaz-Ankara (1996), Belçika Kraliyet Akdemisi-Gent (1998), Urart Sanat Galerisi-İstanbul (1999), Galeri Nev-İstanbul (2004, 2008, 2011) ve Galerie Seitz&Partner-Berlin 'de (2008, 2009, 2012) kişisel sergiler açtı.

 Sergi 31 Ekim 2015 tarihine kadar Galeri Nev İstanbul'da izlenebilir.

 
Natura
01
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Akbank Sanat Dünya Çapında Bir Sergiye Evsahipliği Yapıyor

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu dünya çapında bir sergi ile açıyor. 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından ve sadece kendisinden sonraki sanat oluşumunu derinlemesine etkilemekle kalmamış, kendisinden önceki sanat tarihinin de yeni bir gözle ele alınmasını sağlamış Louise Bourgeois'nın yapıtlarından oluşan "Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük" (Louise Bourgeois: Larger Than Life) isimli sergisi 01 Eylül - 28 Kasım 2015 tarihleri arasında Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman'ın yaptığı sergide, Türkiye'de yapıtları daha önce görülmemiş, sadece 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde tek bir eseri sergilenmiş Louise Bourgeois bu defa 58 yapıtı ile ülkemizde ilk kez  sanatseverlerle buluşacak.

Kadınlık olgusunu sanatının belkemiği yapmış, ilginç özyaşam öyküsünü sanatını oluştururken ana kaynak olarak kullanmış, 35 yıla yakın bir süre içinden geçtiği psikanaliz seanslarının verilerini yapıtlarında işlemiş Bourgeois tüm bu özellikleriyle feminist sanatın belkemiği denebilecek bir konumdaydı. Bununla birlikte sanatı bellek, kimlik, beden, aidiyet, mekan, anımsama, unutuş, tekinsizlik gibi konuları enine boyuna kuşatıyordu.

Sergiyle eş zamanlı olarak Akbank Sanat'ta hem özel olarak Bourgeois'nın sanatı hem feminist sanat ve ilgili diğer konularda hem Türkiye'deki feminist sanat konusunda konferans ve toplantılar düzenlenecek. Bunun yanısıra, Akbank Sanat kütüphanesinde özel bir Louise Bourgeois köşesi oluşturulacak ve sanatçı hakkında filmler gösterilecek.

ETKİNLİK: Sergi - Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük (Louise Bourgeois: Larger Than Life  

Sanatçı: Louise Bourgeois

Küratör: Hasan Bülent Kahraman

Sergi Açılışı: 31 Ağustos 2015, Pazartesi, 18.30 - 20.30 

Sergi Tarihi: 1 Eylül - 28 Kasım 2015

Yer: Akbank Sanat

SERGİ KONFERANSLARI

03 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 - Jean Fremon & Prof. Hasan Bülent Kahraman

"Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük" / "Louise Bourgeois: Larger Than Life"

Konferansta simültane tercüme yapılacaktır.

17 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 - Yrd. Doç. Dr. Eser Selen

"Ötelenen Arzu: Feminizm ve Sanat"

Etkinlikler ücretsizdir

 
Louıse Bourgeoıs: Dünyadan Büyük
01
Ağustos
http://www.beyogluajandasi.com

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri Koleksiyonu sergisi kronolojik bir seçki ile yenilendi.

Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri, Suna ve İnan Kıraç Vakfı'nın üç büyük koleksiyon alanından biridir. MÖ 2. binden günümüze, yaklaşık dört bin yıl boyunca Anadolu'da kullanılmış başlıca ağırlık ve ölçü aletlerini kapsayan koleksiyon, bu alandaki en önemli birikimlerden biri olarak kabul ediliyor. Arazi ölçümünden her türlü alışverişe, mimarlıktan sarraflığa, denizcilikten eczacılığa kadar çeşitli alanlarda kullanılan ağırlık ve ölçü aletlerini bünyesinde barındırıyor. Gerek dönemler ve kültürlerarası sistem ilişkilerinin, gerekse dönüşümlerin ve sürekliliklerin izlenmesine olanak veren bilimsel bir kaynak niteliği taşıyor.

Koleksiyondan kronolojik bir düzenlemeyle sunulan geniş seçki, Anadolu bilim ve kültür tarihinin bu heyecan verici ilgi alanına ışık tutmayı amaçlıyor, ticari pratiklerin köklü geçmişine, kullanılan ağırlık ve ölçülerden yola çıkarak yeni bir bakış sunuyor.

 
Anadolu Ağırlık ve Ölçüleri
01
Ağustos
http://www.beyogluajandasi.com

Elçiler ve Ressamlar

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu'ndan seçilmiş yapıtlarla 17. yüzyıldan 19. yüzyıla elçi portreleri ve elçilerin sanat koruyuculuğu 

Osmanlı, erken dönemlerinden itibaren Avrupa devletleriyle yoğun ilişkiler kurmuş, Batılılar için kimi zaman korkuyla karışık bir merakla yanıbaşlarındaki bu büyük askeri gücün ve siyasi otoritenin kaynağı olan devleti daha yakından tanıma ve anlama çabası politik bir gereklilik olarak ortaya çıkmıştır. Farklı kültürlerin bu karşılaşması kuşkusuz en kalıcı ürünlerini sanat alanında vermiştir.

Savaş, ittifak arayışları, ticaretin geliştirilmesi ve statü çatışmaları yaşanan yoğun diplomatik trafiğin en önemli nedenleridir. Geniş bir coğrafyaya yayılan Osmanlı İmparatorluğu özellikle 19. yüzyıla kadar diğer ülkelere gönderdiğinden daha fazla elçiyi kabul etmiş, gelen elçileri kendine özgü gelenekler uyarınca ağırlamıştır. Batılı elçiler Osmanlı'nın İstanbul başta olmak üzere kentlerini, toplumsal yapısını, geleneklerini, idari ve askeri yapısını belgeleme ihtiyacıyla hareket etmiş; geri dönerken hazırladıkları raporların yanısıra, yanlarında götürdükleri hediyelerin ve resimlerin tanıklığından da yararlanmışlardır. Bu amaçla çoğu zaman aslına sadık görsel belgeler oldukları varsayılan resimler, saygınlığın ve toplumsal konumun en açık ifadeleri olmuş, kitlelere de hitap edebilme potansiyelleri açısından özel bir yere ve anlama sahip olmuşlardır. Elçilerin Doğu'ya giderken maiyetlerine aldıkları ressamlara ya da burada karşılaştıkları sanatçılara sipariş vererek yaptırdıkları eserler Avrupa şatolarının duvarlarını süsleyen koleksiyonlara, gravürlü kitaplara dönüşmüş; başka sanatçıların eserlerine de kaynaklık ederek Osmanlı dünyasına ilişkin geniş bir görsel dağarcığın oluşmasını sağlamıştır. Avrupa ülkelerine gönderilen Osmanlı elçileri de dönemin önde gelen Avrupalı ressamlarının fırçasından çıkan anıtsal portrelere konu olmuş, bu önemli ziyaretin anısı yaşatılmıştır.

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Oryantalist Resim Koleksiyonu'ndan yapılan bu seçki bizleri sanatın rehberliğinde diplomasi tarihinin dolambaçlı yollarında gezdirirken ilgi çekici kişiliklerle tanıştırıyor. Elçiler ve ressamlar, resimlerin sessiz ama bir o kadar da zengin ve renkli diliyle bizlerle konuşmaya; raporlarını, mektuplarını sunmaya, kendi çağlarını, dünya görüşlerini, gezip gördüklerini, katıldıkları törenleri anlatmaya devam ediyorlar. Onların bu olağanüstü öykülerini dinlerken kaybolmuş bir çağın güzellikleri kadar görkemine de kapılmamak elde değil...

Osman Hamdi Bey

Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonundan yapıtlarıyla
Osman Hamdi Bey'in yaşamı ve sanatı

Tanzimat Dönemi'nin yetiştirdiği bir Osmanlı aydını... Resim, arkeoloji, müzecilik, sanat eğitimi gibi kültür-sanat yaşamının farklı alanlarında, bir ömre ancak sığdırılabilecek zenginlikte ve çeşitlilikte katkılar yapmış bir kişilik...

Osman Hamdi Bey'in ardında bıraktığı miras, ölümünden 100 yıl sonra bile şu ya da bu biçimde sanatçıların, bilim insanlarının eserlerinde, kurumlarda, müzeciliğimizde yaşamaya devam ediyor. O her zaman gündemin ön sıralarına oturmayı, dikkati çekmeyi, sesini duyurmayı, hararetli tartışmaların konusu olmayı başarıyor. Pera Müzesi'nin Sevgi ve Erdoğan Gönül Galerisi'nde Osman Hamdi Bey'e ayrılan özel bir bölüm, Suna ve İnan Kıraç Vakfı Koleksiyonu'nda yer alan yapıtlarıyla, Onun tutkunu olduğu resim sanatıyla ilişkisinin farklı yönlerini sergileyen örnekler sunarken bu çok yönlü kişiliği bir kez daha selamlıyor.

 
Kesişen Dünyalar
 
09 EKİM 2015 CUMA
En Düşük 18° / En Yüksek 19° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü