BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
21
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Dünyanın dördüncü büyük gölü Aral,daha çok pamuk ve pirinç yetiştirme uğruna yok olma noktasında.

Gemiler, bu hiçliğin ortasında bir zamanlar su olduğunu anlatan tek kanıt, zamanın kırıldığı noktada bir iz. Zamana direniyor, bekliyor sonsuzluk ortasında. Bize sessizce fısıldıyor önceden var olanı. Tıpkı çöldeki midye kabukları, suyu olmayan yüzme havuzları, balığı olmayan konserve fabrikaları, kumulların yer yer istila ettiği kasabalar-köyler, hayalet limanlar gibi.

İLHAM TİBET

1958 yılında İstanbul'da doğdu. Yıldız Üniversitesi Mimarlık Fakültesi mezunu olup halen serbest mimarlık yapıyor. Fotoğrafla 1999 yılından beri ilgileniyor. 2000 yılında üyesi olduğu İFSAK'ta, 2009-2010 yılları arasında yönetim kurulunda yer aldı. Doğa ve yaşam fotoğrafları ile ilgileniyor. Çeşitli karma sergi ve gösterilere katıldı ve birçok yurtiçi ve yurtdışı yarışmada fotoğrafları sergilendi. "Elveda Bayrampaşa", fotoğrafçının ilk kişisel sergisi. Ayrıca bu çalışma daha önce fotoğraf gösterisi olarak 2. Çanakkale Bienali ve Art-İst 2010'da yer aldı.

Açılış: 21 Kasım 2015 Cumartesi Saat:16.00

Yer: Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstiklal Cad. No:217 Tünel

 
Kayıp Zamanlar
17
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Açılış: 17.11.2015, 18:30
Sergi Süresi: 18.11 - 29.11.2015

Goethe-Institut Istanbul ve DEPO işbirliğiyle

LEARNING TO WALK. OVER AGAIN... (YÜRÜMEYİ ÖĞRENMEK, YENİDEN...)

"Learning to Walk, Over Again...", Suriye sınırındaki Türk mülteci kamplarında yaşayan farklı etnik gruplardan mülteciler için yürütülen Kültürel Destek Programı

(Cultural Relief Program) kapsamında çekilen bir dizi fotoğraftan oluşuyor.

'Travma Terapisi' yaklaşımıyla gerçekleştirilen çalışma atölyeleri ve faaliyetleri içeren program çerçevesinde, sahne sanatları ve sosyal sanatlar bir araç olarak kullanılarak travma terapisinin hayata geçirilmesi amaçlanıyor. Gerçekleştirilen etkinliklerin arasında Mardin'deki mülteci çocuklar için "Tahta Bacak Atölyesi", Nusaybin Mülteci Kampı'nda yürütülen "Eğitmenlerin Eğitimi", "Searching Traces -İzlerin Peşinde: Dans Atölyesi" ve Mardin şehri ile Nusaybin Mülteci Kampı'nda yapılan "Müzik Terapisi" projeleri yer alıyor.

Çalışmadaki fotoğraflar, mülteci gençlerin, sosyal ve sahne sanatları uygulamaları sırasında yaşadıkları anları yansıtmayı amaçlıyor. Ve bu amacı, fotoğraf izleyicisi ile mülteci gençler arasında sözlere dökülmeyen bir diyaloğu teşvik ederek gerçekleştirmeyi hedefliyor. Bu görsel dili kullanarak, mülteci gençlerin farklı sanatsal aktiviteleri icra ederkenki çoşkularını ve başarılı olmak için gösterdikleri motivasyonu, izleyicilere anlatmaya çalışan bir fotoğraf seçkisi.

Bu coşku ve motivasyon duygusu, yalnızca sanatsal faaliyetlerde değil, hangi konu ya da alanda olursa olsun, bu gençlerin savaş nedeniyle parçalanmış yaşamlarını, yaşadıkları travmaları ve savaştan kaçarak geride bıraktıkları hayatı bir süreliğine de olsa unutma imkanı veriyor.

Fotoğraf çekerken hiç bir zaman yola bir sanat eseri yaratma düşüncesiyle çıkmıyorum. Her daim, içinde insaniyet barındıran anları ve kısa zaman dilimlerini farkedip görebilmeye ve bu anları kayda almaya çalışıyorum. Sezgilerime ve duyularıma güveniyorum, çünkü inanıyorum ki, insaniyet içeren bir anı farkedebilmek için öncelikle fotoğrafçının kendisinin insaniyet bilincinde olması gerekir.

Mülteci çocuklar ve gençler ile birlikte geçirdiğim zaman boyunca yoğunlaştığım en önemli nokta kendi duyularım ve ruh halimdi. Hangi fotoğraf ekipmanını kullanmam gerektiği ya da teknik konular ikinci plandaydı. Bu insanlarla kurduğum bağ derinleştikçe, onlarla geliştirmeye çalıştığım diyaloğun da derinleşeceğini düşünüyordum. Karşılıklı olan bu iletişimin, belki fotoğraf tekniği ya da sanatsal olarak değil, ama anlam ve duygu olarak daha derin, daha güçlü ve daha başarılı fotoğrafların ortaya çıkmasını sağladığına inanıyorum. Bu kardeşlerimizle geçirilen zaman sona erince, ruhunu teslim eden anların, bu fotoğraflar ile can bulmasını ümit ederim, yeni baştan...

Enis Yücel

„Learning to walk, over again..."

Friedrich Schiller İnsanın Estetik Eğitimi Üzerine Mektuplar'da „İnsan oynadığı sürece insandır," der. Schiller'in burada kastettiği, zorunluluklardan ve sorumluluklardan azade bir oyun, bir eylemdir ve buna bağlı olarak zorunluluklardan kurtuluşun tadını çıkarmaktır. Oyunu estetik bir olgu olarak güzellik olgusuyla birleştiren işte bu özgürlük deneyimidir. Güzel olanın eğitime büyük katkısını da, insana mutluluk vermesini de sağlayan bu deneyimdir.

Schiller'in burada bütün insanlar için dile getirdikleri, savaş gibi korkunç bir deneyime, siyasi baskı ve zulme maruz kalanlar ve kaçanlar için daha büyük ölçüde geçerli. Estetik oyun, müzik, dans, tiyatro ve genel olarak birlikte yapılan yaratıcı çalışmaların, geçmişte yaşanan travmaların karşısına içinde yaşanan zamanla ve gelecekle ilgili olumlu bir boyut koyan yeni ve olumlu deneyimleri yeniden geliştirdiğini travma terapisinden biliyoruz.

İşte bu düşünceler Goethe-Institut İstanbul'u çocuk, genç ve genç yetişkin mülteciler için kültür ve eğitim programları geliştirmeye teşvik etti. Çünkü biz inanıyoruz ki, insanı (tekrar) insan yapan, salt maddi yoksulluğun azaltılmasından öte, öncelikle yaratıcı çalışmanın sağladığı mutluluk deneyimidir.

Enis Yücel'in „Learning to walk, over again..." sergisi "Cultural Relief Program" olarak adlandırdığımız çeşitli sanatsal ve sanat-pedagojisi projelerini belgelemekle kalmayıp, öncelikle büyük bir fotoğraf sanatçısının duyarlı sanatsal imzasını taşıyor.

Dr. Christian Lüffe
Goethe-Institut Istanbul Müdürü

Türkiye, sınır komşuları Lübnan ve Ürdün'le birlikte, Suriye'den ve giderek artan sayıda Irak'tan gelenlerle sayıları 2 milyonu bulan mültecilerin büyük bölümünü barındırmayı üstlenmiş bulunuyor. Bu mültecilerin bir kısmı ne yazık ki girilmesi güç, kapalı kamplarda yaşıyor. Ancak bir kısmı da sınıra yakın olan Mardin'de ve Türkiye'nin bütün büyük kentlerinde yaşayan „kent mültecileri". Sadece İstanbul'da 500.000'i aşkın mülteci yaşıyor. Goethe-Institut İstanbul bu mültecilerin içinde bulundukları ağır sosyal koşullara yeni umutlar kazandırmaya yönelik projeler gerçekleştiriyor.

İstanbul ve Mardin'de yürütülen projeleri iki ana başlık altında toplamak mümkün:

1.Öğrenim, özellikle dil geliştirme projeleri:

Akrabaları tarafından desteklenen ya da „kota uygulamasından" yararlanabilen bu gruptaki mültecilerin bir kısmı Almanya'ya gidebilecek. Kabul edilecek mültecilerin seçimi ve yola çıkmaları arasında haftalarca süren bir bekleme süresi olduğu için, bu grubun Almanya'daki yaşamları için dili ve ülkeyi tanıtıcı bilgilerle hazırlanmaları mümkün ve aslen bu projenin amacı da bu. Bu grup için öngörülen çalışmalar, aile birleşimi çerçevesinde yıllardır başarıyla yürütülen dil eğitimi, ülkeyi tanıma ve „ülke kütüphanesi" gibi uygulamalar.

2.Sanat, dans ve müzik terapisi gibi çeşitli travma terapisi uygulamaları:

Sanat terapisi, çizim, resim, form gibi temel ifade biçimlerinin kullanıldığı bir terapi tekniği. Bu yöntemde beden diliyle iletişimi ön plana çıkıyor. Mülteci çocuklarla yürütülen çalışmalarda sanat terapisinin başarılı bir yöntem olduğu biliniyor: Sanat terapisi bir taraftan çocuklara çabucak ulaşmayı kolaylaştırıyor, çünkü ortak dil olmaması engeli beden diliyle aşılabiliyor.    Öte yandan çocuklar için yaşadıkları korkunç olayları resimlerle ve objelerle ifade etmek, konuşmaktan çok daha kolay. Bu bağlamda pek çok proje gerçekleştirildi: İlk proje İstanbul'un sorunlu semtlerinden Balat'da yaşayan çocuklar için bu semtte uzun süredir çalışan sivil toplum örgütü Mavi Kalem işbirliğiyle gerçekleştirilen sekiz günlük bir sanat terapisi atölyesiydi.  Benzer bir başka proje olan Sirk ve Tahta Bacak Tiyatrosu Mardin'de yine bir sivil toplum örgütü "Her Yerde Sanat Derneği"nin işbirliğiyle gerçekleştirildi. Dans, müzik ve sinema öğeleriyle yaşanmışlıklarla içsel bir hesaplaşmayı amaçlayan Creatives act - Kreative in Aktion projesinin hedef kitlesi ise, genç yetişkinlerdi.

Enis Yücel

İstanbul'da yaşayan fotoğraf sanatçısı Enis Yücel, uluslararası alanda fotoğraf çalışmaları yapıyor. 

Farklı dünya coğrafyaları, farklı kültürleri, insanları ve bu insanların hikayelerini fotoğraflamayı ve bunları paylaşmayı amaçlayan fotoğrafçı, Steve McCurry'nin fotoğraf masterclass'ını tamamladı. David DuChemin ve Sorin Onişor gibi uluslararası ödüllü fotoğraf sanatçılardan fotoğraf eğitimi aldı.

Fotoğraf alanındaki çalışmalarını "humanitarian photography" kavramı etrafında yoğunlaştıran Enis Yücel, IHH Humanitarian Relief Foundation, Goethe Institute gibi sivil yardım kuruluşları ile çalışmakta ve kişisel, sosyal ve toplumsal konulara odaklı kişisel fotoğraf projeleri üzerine çalışmakta. Singapur Havayolları, Condé Nast Traveler, SilverKris Magazine, Destinations Magazine, Ukrayna Odessa Opera House gibi uluslararası ve ulusal markalar için fotoğraflar çeken fotoğrafçı, aynı zamanda 2012 yılında kurduğu Orient Exposures markası ile Amerika, Uzak Doğu ve Türkiye'de fotoğraf eğitimleri ve fotoğraf turları düzenlemekte.

 
Enis Yücel'den fotoğraf sergisi
14
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ "EBRULİ YEŞİLÇAM" SERGİSİ

14 Kasım - 31 Aralık 2015

TÜRVAK Sinema-Tiyatro Müzesi, 14 Kasım - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında, ebru sanatçısı Seçil Özyıldırım'ın "Ebruli Yeşilçam" sergisine ev sahipliği yapıyor.

Danışmanlığını ve küratörlüğünü Türk sineması üzerine araştırmaları ve kitapları bulunan Vadullah Taş'ın yaptığı "Ebruli Yeşilçam" sergisi, Seçil Özyıldırım'ın geleneksel süsleme sanatları Ebru, Minyatür, Hat ve Tezhip ile orijinal Yeşilçam Afişleri'ni buluşturduğu çalışmalarından oluşuyor. 14 Kasım Türk Sineması Günü'ne özel hazırlanan sergideki eserler, özgün bir teknik ve yorumlama ile yeni bir ekolün de öncülüğünü yapıyor.

İlk kez TÜRVAK Sinema Müzesi'nde sergilenecek eserler, aralarında Leyla ile Mecnun, Hababam Sınıfı, Umut, Selvi Boylum Al Yazmalım, Susuz Yaz, Üç Arkadaş, Otobüs Yolcuları, Kırık Çanaklar, Yol ve Muhsin Bey'in bulunduğu, sinemamızın hafızalardan silinmeyen 41 yapımına ait afişleri farklı bir kompozisyon ve sanatsal yaklaşım ile sunuyor.

SEÇİL ÖZYILDIRIM ve "EBRULİ YEŞİLÇAM"

1956 Düzce doğumlu olan Seçil Özyıldırım, Düzce Lisesi'nden mezun olduktan hemen sonra evlendi ve genç yaşta anne oldu. 1991'de, 17 yıl süren evlilik hayatının ardından İngiltere'ye gitti. Londra'da üç ayrı kurumda tasarım eğitimi aldı. 1992-1996 yılları arasında ünlü İngiliz markası Harrods'ın tasarımcılarından biri olarak çalıştı ve gelinlik tasarımları yaptı. 1996'da Türkiye'ye dönen Seçil Özyıldırım birçok yerel marka için tekstil tasarımı ve el nakışları yapmaya devam etti. 2008-2010 yıllarında el örgüsü tasarımlarını Alman moda markası s.Oliver'a ihraç etti.

2008 yılında Firdevs Çalkanoğlu Atölyesi'nde Ebru Sanatı ile tanışan Özyıldırım, 2012 yılında eğitmenlik yetkisi kazandı. Bu süreçte, Minyatür, Tezhip ve Hat eğitimleri de aldı. Ebru çalışmalarını ve tekstil tasarımlarını İstanbul'daki kendi atölyesinde sürdüren sanatçı, ebru eserlerinin de sergilendiği Arena Hotel'de özel dersler vermektedir.

Ebruli Yeşilçam...

Seçil Özyıldırım, Londra'da bir müzayedede gördüğü küçük boyuttaki bir ebru lale tablosundan çok etkilenmesiyle başlayan ebru tutkusunu, şu cümlelerle ifade ediyor: "Ebru sanatında her eserden bir tane olur; kesinlikle ikinci kez aynısını yapamazsınız. Hataları gizleyemezsiniz, tekrarı ve geri dönüşü de yoktur. Ebrunun bu çok özel ve biricik oluşu beni cezbediyor. Ebru teknesinin başına geçtiğimdeki ruh halim, duygu halim çok başka, kelimelere dökülemez. Ama gerçek şu ki, ruh haliniz kötüyse, gerginseniz ebru yapamazsınız. O durumdayken ebru teknesi sizi kabul etmiyor. Ebru teknesi kaprislidir biraz, sakin olmak gerekir başında... Sabırlı olmak gerekir. Zarif ve naif bir sanattır ebru; en önemli şeyler sevgi ve sabırdır ebru sanatında..."

Bir tasarımcı ve ebru sanatçısı olarak, geleneksel sanatları farklı bir platforma taşımak istediği noktada Vadullah Taş'la karşılaşmasının tesadüf olmadığına inanıyor. İlk defa "Ebruli Yeşilçam" sergisi için film afişleri üzerine çalışan sanatçı, bir tasarımı kendi yüzeyi üzerinde yeniden yorumlamanın, eski teknikler kullanarak müdahale etmenin hem duygu, hem zaman, hem de disiplin katmanları yarattığını belirtiyor. Tüm bunları yaparken filmlere ve afiş boyutlarına sadık kalıyor. Seçil Özyıldırım, kompozisyonlarında bazen filmin konusundan, bazen de film isimlerinin çağrışımlarından yola çıkıyor. Eserlerinde, afişlerin üzerine yerleştirilen ebru zeminlerin, resmedilen minyatürlerin, kullanılan renklerin "film afişinin enerjisi" ve renk atmosferiyle uyumu da göze çarpıyor.

Her zaman iyi bir sinema seyircisi olduğunu vurgulayan Özyıldırım, film afişleriyle çalışma sürecine dair duygularını ise şöyle açıklıyor: "Kaçınılmaz olarak, her filmde kendimden, kendi hayatımdan bir şeyler buldum. Gençken izlediğim filmler var... Onlara dair hatıralarım var. Kendi yolculuğumla harmanladığım çalışmalar da oldu. Örneğin, "Allahaısmarladık Yavrum" çok özel bir yere sahip. Çok duygulandım bu afiş üzerine çalışırken. 3 evladım var... Yaşanmışlıklar, geçmiş, annelik, kadın olmak... Çok duygusal bir süreçti bu filmin afişiyle çalışmak."

Seçil Özyıldırım'ın Ebru Sanatı ve Türk Sineması'na dair duygusal bağlarının aynı estetik düzlemde buluştuğu, sanatseverleri disiplinler ve zamanlar arası bir yolculuğa çıkartacak "Ebruli Yeşilçam" sergisi, 14 Kasım - 31 Aralık 2015 tarihleri arasında Pazartesi günleri hariç her gün TÜRVAK Müzesi Sergi Salonu'nda 10:00-18:00 arasında gezilebilir.

SERGİ AÇILIŞI:

Tarih: 14 Kasım 2015, Cumartesi, saat 16:00

Adres: Yeniçarşı Caddesi No:24 Beyoğlu, İstanbul

Tel: 0212 245 80 92

Web: www.turvak.com 

Mail: info@turvak.com

 
Ebruli Yeşilçam
07
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Allen Grubesic Türkiye'deki ilk kişisel sergisini Pi Artworks İstanbul'da açıyor. Galeri tarafından geçtiğimiz yıl Contemporary İstanbul fuarında temsil edilen sanatçı, bu sergide ziyaretçileri sanatsal pratiğinin farklı yönlerini yansıtan yerleştirmelerle karşılayacak.

Güncel konularla nostaljik dili birleştiren bir sergi Deneysel Kanıt. Burada sanatçının dijital dünyaya ait imgeleri oyunbaz bir tavırla manipüle ettiği çalışmaları öne çıkıyor. Grubesic bu işlerde kendi deyişiyle, bugünün türlü tuhaflıklar barındıran gerçekliğini piksellere hapsediyor; tanıdık ama karmaşık bir dile tercüme ediyor.

Sanatçının pratiğinde önemli bir yer tutan ve farklı mecralarda ürettiği işlerinde karşımıza çıkan 'komplo teorileri', bu serginin de baskın konularından. İngiliz istihbarat birimi GCHQ'nun, ekibe yeni üyeler katmak için hazırladığı bir sınavdan yola çıkan işinde, birim tarafından yayınlanan gerçek bir kodu kullanıyor Grubesic. Metal levhalar üzerine titizlikle işlediği göstergeler ilk bakışta anlamsız gelen bir bütünü oluştursa da, muhtemelen içerisinde önemli bir sırrı gizliyor. Bu kodlar geçmişten bugüne dünyayı yöneten, kimi insanları paranoyaya sürükleyen komplo teorilerini hatırlatıyor.

Keten ve metalin ağırlıklı olarak kullanıldığı sergide, malzemelerin doğal rengi dışında, siyah ve beyaz renkler göze çarpar. Önce bir şasiye gerilip tuval görevi gören keten bez, bir adım ötede karşımıza giysiye dönüşmüş durumda çıkar. Haftanın her günü için bir ceket üreten sanatçı, gidilen yerlerden yenen yemeklere ve temas edilen insanlara kadar her türlü deneyimden izler taşıyan kıyafetlerle birlikte, sergiye bireyi de dahil eder.

Deneysel Kanıt'ta efsaneleşmiş sanat akımı Dada'ya, çarpıcı bir yerleştirmeyle selam gönderiyor Grubesic. Birinci Dünya Savaşı'na tepki olarak ortaya çıkan bu akım, sanatçıya göre, Türkiye'nin güncel durumunda yeniden anlam kazanıyor. 'Da' kelimesi aynı zamanda farklı dillerde 'evet' anlamını taşır. Bu kelimeyi art arda defalarca yazan sanatçı, onun anlamını kaybetmesine yol açarken, diğer taraftan da yeni bir içeriğe kavuşmasını sağlar. Onun bu tekrara dayalı yaklaşımı, WTFFTW başlıklı işinde, internet dünyasına ait zıt duyguları barındıran iki kısaltmanın tekrar tekrar tuvale işlenmesiyle farklı bir bağlamda karşımıza çıkar.

Grubesic'in bütün çalışmaları, var olan sistemlerle ilişkili. Kaosun ve düzenin hem bir karşıtlık sergilediği hem de birbirini takip ettiği bu sistem içerisinde, sükunetin çözülerek yerini nasıl karmaşaya bıraktığını sorguluyor sanatçı. Sakin görünen işleri, aslında eleştiriyi, öfkeyi ve tepkiyi barındırıyor. Havadaki tuhaflığı süzerek alışılmadık biçimlerde görünür kılıyor. Bunu yaparken de ince eleyip sık dokuyan tavrından vaz geçmiyor; en ufak hataya mahal vermeyen bir estetik anlayışı benimsiyor.

Allen Grubesic (d. 1978) 2003 yılında Stockholm'deki The Royal Institute of Art'tan mezun oldu. Yapıtları Gallery Niklas Belenius, Stockholm (2014); Maria Stenfors Gallery, Londra (2011); Lautom, Oslo (2009); Laviola Banks Gallery, New York (2008); Tensta Konsthall, Stockholm (2007); Nationalmuseum, Stockholm (2005); Kiasma, Helsinki (2004); İskenderiye Kütüphanesi, Mısır (2004); Kunstlerhaus Bethanien, Berlin (2002); Moderna Museet, Stockholm (2002) gibi sanat kurumu ve galerilerde sergilenen Grubesic, İstanbullu sanat izleyicisiyle de Contemporary Istanbul fuarında (2014), Manzara Perspectives'deki "Silence is Appreciated" (2009) ve 5533'teki "Üretebilmek Üzerine" (2008) sergilerinde buluştu. Sanatçının yeni yerleştirmeleri, 3 Nisan 2016 tarihine kadar Stockholm'deki Spritmuseum'da devam eden, küratörlüğünü Rick Herron ve Bill Arning'in üstlendiği "Powerful Babies" sergisinde görülebilir.

Allen Grubesic: Deneysel Kanıt
Pi Artworks İstanbul
İstiklal Cad. Mısır Apt. 163/4 İstanbul
7 Kasım - 26 Aralık 2015
10.00 - 19.00 (Pazar günleri hariç)
Ön Gösterim: 6 Kasım 2015 Cuma, 18:30 - 20:30

 
Allen Grubesic: Deneysel Kanıt
06
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

Ekrem Yalçındağ " Kontrast "

06.11.2015 - 28.11.2015

Ekrem Yalçındağ’ın Ankara’da gerçekleşecek ilk sergisine Galeri Nev ev sahipliği yapıyor. “Kontrast” başlığını taşıyan serginin temelini, sanat tarihinde pek çok sanatçının ele aldığı ana renk grubu sarı, kırmızı ve mavi oluşturuyor. Sergide, özellikle Matisse’in son dönem kağıt “cut-out” işlerine referans veren Yalçındağ, “kontrast” ismine ilham oluşturan karşıtlıkarı daha çok renklerin ikili ilişkileri üzerine kuruyor. 

Sergi ile ilgili kaleme aldığı metninde Necmi Zeka, Ekrem Yalçındağ’ın renk araştırmalarını şöyle yorumluyor: “Rengin süse indirgenemeyeceğini göstermenin yolu, rengi en radikal biçimde süsleme ile birleştirmek olabilir mi? Yalçındağ’ın yaptığı, temelde, rengin süs işlevini (yükünü) süs yoluyla aşmak. Böylelikle, rengin nesneler ya da yüzeyler yerine, sadece kendine sadık kaldığı bir algı düzeneği çıkıyor ortaya. Bir başka deyişle, süslemenin olanaklarıyla, renge adeta mutlak bir özgürlük kazandırıyor. A. Rodchenko’nun monokrom yapıtlarındaki o büyük iddiayı, hem bitiş hem de başlangıç olma hedefini, farklı bir yolla yeniden gündeme taşıyan bu yöntem, rengin ikincil konumundan, kültürel kodlarından kurtulduğunda, nasıl güçlü, özerk bir kategori olabileceğini gösteriyor bize.

 
Kontrast
06
Kasım
http://www.beyogluajandasi.com

İkinci Dünya Savaşı'nın ardından Paris'e yerleşen ve Türk Modernizminin öncülerinden biri haline gelen Mübin Orhon'un Galeri Nev İstanbul'daki altıncı kişisel sergisi açılıyor. Sergi, sanatçının 70'li yıllarda yaptığı kağıt üzerine guaş işlerinden bir seçki sunuyor.
 
Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi'nde Maliye bölümünü bitirmesinin ardından 1948'de Sorbonne'da İktisat Doktorasına başlayan Mübin Orhon, kısa süre sonra okulu bırakarak kendini tamamen resme verir. O dönemde tüm dünyadan sanatçıların mabedi haline gelen Paris'e yerleşme kararı alır. Abidin Dino'nun sözleriyle, Paris'te "50.000'i bulduğu söylenen ressam kalabalığı ortasında" Orhon kendi çizgisini yaratmaya çalışır ve Iris Clert, Lucien Duran gibi Paris'in öncü galerilerinde eserlerini sergiler.
 
Orhon'un sanatsal üretimine en çok katkıda bulunan karşılaşmalardan biri, sanatçının 1960'larda tanıştığı ve hayatının sonuna kadar toplamda 63 eserini toplayan koleksiyoner çift Sir Robert ve Lady Sainsbury ile olanıdır. Zaman içinde sanatçının en önemli dostlarından biri haline gelen bu çift, Avrupa'nın en önemli koleksiyonlarından biri olan Sainsbury koleksiyonunda Degas, Giacometti, Picasso, Francis Bacon gibi isimlerin yanı sıra, Orhon'a yer verirler. 
 
Sanatçının sergide yer alacak işleri, 1975 yılında taşındığı Boulevard Raspail üzerindeki atölyenin penceresinden gözlemlediği ışık huzmelerinin soyut etkilerini barındırır. Bu işlerde, Orhon'un ışığın renkler üzerindeki etkisine olan büyük ilgisi ve bu etkiyi resmin olanakları dahilinde ifade etme uğraşı görülür.
 
Orhon'un eserlerine çok yakından tanık olan kızı Bénédicte Schribaux, sanatçının kağıt eserlerini şöyle açıklar: "1970'lerden itibaren gelişen göz kamaştırıcı kağıt işleri, Mübin'in dünya sanat tarihine attığı imzası oldu. Bunlar, masanın üzerine eğilmiş, atalarından kalma minyatürü işleyen bir adamın mahremiyetiyle, evrenselin birleşimiydi."
 
Mübin Orhon'un 6 Kasım 2015'de açılacak olan "30 Guaş" isimli sergisi 5 Aralık 2015 tarihine kadar devam edecektir.

 
Mübin Orhon: 30 Guaş
01
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Akbank Sanat Dünya Çapında Bir Sergiye Evsahipliği Yapıyor

Akbank Sanat, yeni sanat sezonunu dünya çapında bir sergi ile açıyor. 20. yüzyılın en önemli kadın sanatçılarından ve sadece kendisinden sonraki sanat oluşumunu derinlemesine etkilemekle kalmamış, kendisinden önceki sanat tarihinin de yeni bir gözle ele alınmasını sağlamış Louise Bourgeois'nın yapıtlarından oluşan "Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük" (Louise Bourgeois: Larger Than Life) isimli sergisi 01 Eylül - 28 Kasım 2015 tarihleri arasında Akbank Sanat'ta gerçekleştirilecek.

Küratörlüğünü Prof. Dr. Hasan Bülent Kahraman'ın yaptığı sergide, Türkiye'de yapıtları daha önce görülmemiş, sadece 1997 yılında 5. Uluslararası İstanbul Bienali'nde tek bir eseri sergilenmiş Louise Bourgeois bu defa 58 yapıtı ile ülkemizde ilk kez  sanatseverlerle buluşacak.

Kadınlık olgusunu sanatının belkemiği yapmış, ilginç özyaşam öyküsünü sanatını oluştururken ana kaynak olarak kullanmış, 35 yıla yakın bir süre içinden geçtiği psikanaliz seanslarının verilerini yapıtlarında işlemiş Bourgeois tüm bu özellikleriyle feminist sanatın belkemiği denebilecek bir konumdaydı. Bununla birlikte sanatı bellek, kimlik, beden, aidiyet, mekan, anımsama, unutuş, tekinsizlik gibi konuları enine boyuna kuşatıyordu.

Sergiyle eş zamanlı olarak Akbank Sanat'ta hem özel olarak Bourgeois'nın sanatı hem feminist sanat ve ilgili diğer konularda hem Türkiye'deki feminist sanat konusunda konferans ve toplantılar düzenlenecek. Bunun yanısıra, Akbank Sanat kütüphanesinde özel bir Louise Bourgeois köşesi oluşturulacak ve sanatçı hakkında filmler gösterilecek.

ETKİNLİK: Sergi - Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük (Louise Bourgeois: Larger Than Life  

Sanatçı: Louise Bourgeois

Küratör: Hasan Bülent Kahraman

Sergi Açılışı: 31 Ağustos 2015, Pazartesi, 18.30 - 20.30 

Sergi Tarihi: 1 Eylül - 28 Kasım 2015

Yer: Akbank Sanat

SERGİ KONFERANSLARI

03 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 - Jean Fremon & Prof. Hasan Bülent Kahraman

"Louise Bourgeois: Dünyadan Büyük" / "Louise Bourgeois: Larger Than Life"

Konferansta simültane tercüme yapılacaktır.

17 Eylül 2015, Perşembe saat: 18.30 - Yrd. Doç. Dr. Eser Selen

"Ötelenen Arzu: Feminizm ve Sanat"

Etkinlikler ücretsizdir

 
Louıse Bourgeoıs: Dünyadan Büyük
 
27 KASIM 2015 CUMA
En Düşük 14° / En Yüksek 17° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü