BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
16
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Sanatorium yeni sezonunu Stephan Kaluza'nın "Anımsama" isimli sergisi ile açıyor.

16 Eylül - 18 Ekim 2014 tarihleri arasında gerçekleşecek sergi, Stephan Kaluza'nın 2014 yılında ürettiği tuval üzerine yağlıboya resimleri içeriyor. Sergilenecek işler, keskin kontrastlar ve uygun derinlik efektleri ile sağlanan siyah-beyaz manzaralardan oluşuyor.

Kaluza'nın bir tür yüzey matrisi olarak belirlediği doğa, bir yaşam alanı olarak değil; kayboluşta kavranan saf bir görünürlük olarak işlev görüyor. Bu şekilde, resimler algıya değil, anımsamaya tabi olan kayıp bir kökeni gizleyerek görmeyi ele alıyor. Sanatçı bu nedenle özellikle kolektif hafızada, Auschwitz gibi pastoral bir doğa ile pek de bağlantı kurulamayacak, negatif çağrışımları olan yerleri seçiyor.  

Resimlerde konturlar kısmen beyaz "hiçliğin" içinde kaybolarak içerikle ilgili bağlantıyı netleştiriyor: Doğa yok oluyor gibi; bu hiçlikte çözülürcesine kendini kaybeder gibi görünüyor. Sanatçı böylece insan evreninin, gerçek bir evren (doğa) ile hâlâ nasıl bir ölçekte bağlantıda olduğunu ya da her ikisinin de zaten birbirinden ne kadar kopmuş olduğunu inceliyor. 

16 Eylül'de açılacak sergi, 18 Ekim'e dek Sanatorium'da görülebilir.

Stephan Kaluza: 1964 doğumlu Almanya doğumlu sanatçı, akademik hayatında Felsefe ve Sanat Tarihi üzerine eğitimler aldı. Şimdiye dek, Almanya, İspanya, Belçika, Hollanda, İsviçre, Türkiye, Çin, Kore ve Brezilya gibi birçok ülkede kişisel sergiler gerçekleştiren sanatçı, birçok ülkede çeşitli karma sergilere katıldı. Kaluza'nın işlerinin yer aldığı koleksiyonlardan bazıları ise Museum Walter (Augsburg), Collection Munoz (Madrid), Museum of the Seam (Kudüs) ve White & Case (Berlin). Çeşitli akademik yayınları bulunan sanatçı; Art Chicago (2003) ve ARCO (2004) gibi ödüllerin de sahibi oldu.
 
 
Anımsama
Stephan Kaluza 

Tarih: 
16 Eylül - 18 Ekim 2014
Açılış kokteyli: 16 Eylül, 18:30

 
Stephan Kaluza 'Anımsama'
13
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

SALT'ta Sergi: İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray
13 Eylül-2 Kasım 2014
SALT Galata

Bugüne dek birkaç metin dışında, İsmail Saray üzerine ne bir kitap ne de bir sergi kataloğu yayımlandı. Saray'ın eşi ve yaşam boyu ortağı Jenni Boswell-Jones ile çıkardığı AND Journal of Art and Art Education (1984-1993) dergisi, hiçbir tarihsel incelemeye konu olmadı.

SALT son iki yıldır, 1970'ler ile 1980'lerin başlarında Türkiye kültür ve sanat ortamında belirleyici bir konuma sahip olan ve zamanının ötesinde bir üretim yapan Saray'ın yaşamı ve pratiği üzerine kapsamlı bir araştırma yürütüyor. İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray yoğun bir arşivleme süreci ve sanatçıyla derinlikli bir iş birliğine dayalı bu araştırma sonucunda hazırlandı.

 Uzun vadeli tasarlanan proje, Saray'ın tüm arşivinin toplanıp koruma altına alınması ve sanatçı arkadaşlarının sakladığı işlerinin gün yüzüne çıkarılmasıyla başladı. SALT, sanatçının iş birliğiyle birtakım işlerini arşivsel malzemeyi baz alarak yeniden üretti ve pratiğiyle ilişkili materyallerin detaylı bir arşivini oluşturdu. Gelecekteki araştırmalara da yardımcı olabilecek bir sözlü tarih çalışması bağlamında, Saray'ın birlikte üretim yaptığı kişilerin yanı sıra, arkadaşları ve öğrencileriyle söyleşiler gerçekleştirildi.

 Araştırmanın ilk aşamasının sunulacağı, sanatçının 20 yıldan uzun bir süredir Türkiye'deki ilk sergisi olan İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray SALT Galata'nın farklı katlarına yayılacak. Kat -1'deki ana sergi mekânında Saray'ın eskizleri, katıldığı sergileri belgeleyen fotoğraf ve videolar, yazışmalar, yurt dışında sergilenen işlerinden parçalar ve sanatçının 1970'lerin başlarında ürettiği 8mm filmler ile bu sergi için öğrencilik dönemindeki işlerinden yaptığı alıntılar yer alacak. İkinci ve üçüncü katlarda Saray'ın 1980'lerden orijinal işleri; Açık Arşiv'de İngiltere'de gerçekleştirdiği isimsiz bir enstalasyonun yeniden kurulumu (1970); birinci katta da otoportrelerinden oluşan ve bu sergi için yeniden basılan 1972 tarihli Envoy [Elçi] fotoğraf serisi sergilenecek. Aynı kattaki okuma odası, Saray'ın katıldığı sergilerin afişleri, tıpkıbasım sanatçı kitapları ve hakkında yayımlanmış gazete haberlerinin bir derlemesini içerecek. Saray'ın 2010'da Londra'da düzenlenen From Floor to Sky sergisi için ürettiği en yakın tarihli işleri de,
belgesel malzeme eşliğinde SALT Araştırma'da sunulacak.

İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray kapsamında ayrıca bir sesli rehber hazırlandı. Saray'ın seslendirdiği bu rehber, arşivin kör noktalarına sanatçının anlatımıyla ışık tutuyor.

Sergi adını, sanatçının Atatürk Kültür Merkezi'nde düzenlenen 8 Sanatçı 8 İş: B Sergisi'ndeki (1990-1991) İngiltere'den Sevgilerle işinden alıyor. Sanatçı tarafından imzalanmış bir mektuba işaret eden bu ad, Saray'ın sanatsal üretimindeki "uzakta olma" hissi ile mesafeye atıfta bulunuyor; serginin çıkış noktasını oluşturan arşiv malzemesinin, özellikle de yazışmalarının altını çiziyor.
Tamamı dijitalleştirilmiş olan İsmail Saray Arşivi sergiyle eş zamanlı olarak SALT Araştırma'da erişime açılırken, sergiyi takiben sanatçı üzerine bir e-yayın da hazırlanacak.

İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray 18 Kasım 2014-10 Ocak 2015 tarihlerinde ise SALT Ulus'ta sergilenecek.

Bu proje SALT Araştırma ve Programlar'dan Duygu Demir ve Sezin Romi tarafından, Özge Karagöz ile Ayşe Köklü'nün asistanlığında gerçekleştildi. Serginin grafik tasarımını, Saray'la Sanat Tanım Topluluğu sergilerinde beraber yer alan Ahmet Öktem üstlendi.

 

 

 

 
İngiltere’den Sevgilerle, İsmail Saray
13
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

13.09 / 18.10.2014

 

Televizyon, radyo, internet, gazete, sosyal medya, toplu taşıma araçları, apartman cepheleri, sokak lambaları ve hatta restoranlarda yemek sonrası servis edilen ıslak mendillerin koruyucu kağıtları gibi hayatımızın hemen hemen her yerini istila eden, içselleştirdiğimiz, benimsediğimiz reklamlar bu kez Galeri Apel sergi programına bir konu olarak katılıyor. Reklamlar, tarihsel süreçte incelendiğinde ortaya çıkıyor ki lisan, mekan ya da zaman fark etmeksizin hayat akışımız hep kısa bir 'ara' ile kesiliyor. Reklam araları, yayın kurumlarının ayakta kalabilmesi için günlük hayata müdehaleyi zorunluluğa dönüştürüyor.

"Bir Reklam Arası" sergisine katkıda bulunan sanatçılar Şebnem Arıkan, Aydan Baktır, Arzu Başaran, Sakine Çil, Sümbül Eren, Şakir Gökçebağ, Aslımay Altay Göney, Güler Güngör, Suzy Hug Levy, Raziye Kubat, Lerzan Özer, Emre Senan, Maria Sezer, Elif Süsler, Erhan Şermet, Gamze Taşdan, Hande Varsat, Y. Bahadır Yıldız.

 
Bir Reklam Arası
12
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Saray'ın işleriyle çok kapsamlı bir arşivsel malzemeyi bir araya getiren serginin, sanatçının katılımıyla gerçekleştireceğimiz basın ön gösteriminde sizi aramızda görmekten mutluluk duyarız. 

 

İngiltere'den Sevgilerle, İsmail Saray Basın Ön Gösterimi

12 Eylül Cuma, SALT Galata

 

Program:

16.00-16.30 Karşılama ve ikram 

16.30-17.00 Sergi hakkında bilgilendirme

17.00-18.00 Sergi turu

18.30-19.30 İsmail Saray&Ahmet Öktem Söyleşisi

 
İngiltere’den Sevgilerle
11
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Alberto Modiano'nun üç yıllık bir çalışma sonucu gerçekleştirdiği "Zaman ve Mekan içinde Musevilik" konulu fotoğraf sergisi Schneidertempel Sanat Merkezi'nde 11-28 Eylül tarihleri arasında açık olacak. Sergi açılışında bu çalışmanın fotoğraflarından oluşan geniş kapsamlı kitabın tanıtım lansmanı da yapılacak, sanatçı kitaplarını imzalayacak.

Siyah beyaz fotoğraflardan oluşan bu sergide İstanbul'da yan yana yaşayan birçok din ve kültürün birbiri ile etkileşimlerine de tanık olacağız. Bu toprakların zenginliğini bir kez daha paylaşmak için bu serginin bir fırsat yaratmasını diliyoruz.

Tarih: 11-28 Eylül 2014

Açılış /Kokteyl : 11 Eylül Perşembe  saat, 18:00 - 20:00

Adres: Schneidertempel Sanat Merkezi; Bankalar cd. Felek Sk. No:1 Karaköy/İstanbul

 

Sergi ziyaret: Hafta içi her gün 10:30 -17:00,Cumartesi kapalı,Pazar; 12:00 - 16:00

Bilgi: Handan Önel

e-posta: sanat@schneidertempel.com

web : www.schneidertempel.com

 
Zaman ve Mekan İiçinde Musevilik
11
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

11 Eylül Sep 18 Ekim Oct 2014

Açılış / Opening: 11 Eylül Sep 2014 / 18.00 - 20.00


Sema Kayaönü, "Bize Her Şey Tanıdık" isimli ilk kişisel sergisi ile 11 Eylül - 18 Ekim 2014 tarihleri arasında Daire Galeri'de izleyici ile buluşuyor.
 
"Bize Her Şey Tanıdık" isimli sergisinde, Sema Kayaönü'nün kent kültürünü, kentli insanın yaşam biçimini anlatan karelerden oluşan kolajları yer alıyor. Sanatçı, çalışmalarında, kağıtların katmanlaşarak oluşturduğu üç boyutlu etkileri ve malzemesi ile resimsel düzenin ötesine geçerek, yaşadığımız kültürün işlevi ile bireylerin dış dünyadaki algısına odaklanıyor.
 
Sema Kayaönü, geleneksel sanatlar arasında yer alan "katı" sanatına da göndermede bulunuyor ve kağıt oyma sanatı olarak bilinen bu sanatı günümüzün çağdaş imkanları ile tekrar yorumluyor. Bir süsleme sanatı olan katı'nın aksine süsten uzak oldukça yalın şekilde kağıt katmanları ile varolan bir fotografik görüntünün kolajını oluşturur.  Sanatçı, sanatsal ifade biçimi ile o malzemenin etkisini, dilini çözmeyi hedefliyor. Sanatçının sergide yer alan çalışmaları, herkesin kolaylıkla anlayabileceği görsellerden oluşan, minimum renk, desen ve çizginin en yalın biçimde işlevsel sonuca ulaşmasını amaçlıyor.
 
Sema Kayaönü çalışmalarında, sürekli bir akışta olan kent ve kentli çıkış noktasıdır. Kentli insanın her gün bir yenisi ile karşılaştığı endüstriyel gerçekler, teknolojik yeniliklerden esinleniyor. "Bize Her Şey Tanıdık" isimli sergide yer alan çalışmalarında,  araba, uçak, rüzgar tribünü, tren, çiçek, yangın gibi alışık olduğumuz kentsel imgeler yer alıyor. Endüstrileşmenin etkileriyle değişen yaşam tarzımızda, bize çok fazla seçeneğin sunulduğu yanılgısıyla aslında pazarlanmış ürünler arasında tercih yaptığımız tek tip bir dünya düzenine doğru ilerliyoruz. Çok farklı kültürlerin etkisinde eklektik bir yaşam sürerken diger taraftan da giderek aynılaşıyoruz. Sanatçı, günlük hayattan kareleri  sosyal davranış biçimlerini, bize tanıdık gelen görüntülerle dikkat çekiyor.  Yeni işlevsel görevleri ile  yeni malzemeleri, yeni teknoloji ve ideolojileriyle, hızla değişen bir toplumun, kökleşen modern dilini inceliyor .
 

"Bize Her Şey Tanıdık", 11 Eylül - 18 Ekim 2014 tarihlerinde, Salı-Cumartesi günleri 11.00 - 19.00 saatleri arasında Daire Galeri'de görülebilir.

 
Bize Her Şey Tanıdık
09
Eylül
http://www.beyogluajandasi.com

Franco Battiato'nun Herkes kendi şansının mimarıdır adlı kişisel sergisi . 9 Eylül Salı günü, saat 18.00’de Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi’nde açılıyor  (İstiklal Cad. No: 217 Beyoğlu- Istanbul)

Sergi, İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, Türkiye’deki İtalya Büyükelçiliği- tarafından Fiorella Nozzetti’nin organizasyon ve sanatsal koordinasyonuyla Beyoğlu Belediyesi, Katanya Belediyesi işbirliğiyle  ve T.C.Kültür ve Turizm Bakanlığının himayelerinde düzenlenmiştir.

Sanatçı Franco Battiato’nun Türkiyedeki ilk kültürel ve sanatsal etkinliğidir. İtalyan ve uluslararası kültürel panoramasının eklektik ve önemli sanatçısı Franco Battiato hem rafine ve popüler bir yazar, kompozitör, klasik şemaların dışına çıkmış içgözlemci bir film yönetmenidir.

Düşsel konularda gezinen ressam eserlerinde özgün yaratıcılık yankıları çağrıştıran atalarının çehresini hatırlıyor.

Sanatçı yolunu şöyle tanımlıyor:” sanat hakkında yanısmamın temel kavramları: zaman, hafıza, tarih, güzellik, tamamen içsel bir gereksinimden doğan görüntülerle tuvalin yüzeyinde hayta bulan, görünmezi açığa çıkaran bir figürasyon arayışı. Ortaçağ ve Bizans sanatını tekrar güncelleştirmeksizin ve ortodosklaştırmaksızın tekrar okumaktan hoşlanıyorum ama içinden sadece figürlerin kutsallığı (gerçete sadece görünen) gibi referansları  ve altına batmış alt zemini özgürce çekip çıkarıyorum.

Sergideki eserler sanatçının yirmi senelik araştırmasının ürünü olan meditasyon, ruhsal arayış, özbilgiye susamışlık konuları üzerine olup, izleyiciyi her şeyde ısrarcı olan “daha ileri” bir olasılığın keşfine açık derin, dikkatli bir bakışa davet ederek seyredenin zihinsel testlerini tetiklemektedir.

Eserlerin temaları izleyiciyi Franco Battiato’nun müzikal, şiirsel ve görsel unsurların içiçe geçtiği  doğu dünyasınolan ilgisinin açığa çıktığı komple ve eklektik kişiliğiyle tanıştıracak. Sanatçının sunduğu konular için ideal bir mekan olan Doğu ile Batı arasındaki körü konumundaki İstanbul’da olağanüstü bir sergi imkanı.

Sergiye Gabriele Mandel, Luigi Turinese, Fiorella Nozzetti ve Elisa Gradi tarafından yazılmış metinlerin ve eser görsellerinin yer aldığı  ikil dilde hazırlanış (italyanca/türkçe) bir katalog eşlik edecektir.

Franco Battiato, eserlerinde SÜPHAN BARZANI takma adını kullanmayı sever.

Sergi 20 Eylül tarihine kadar açık kalacak ve Pazar hariç her gün 9.00-19.00 saatleri arasında ücretsiz olarak ziyaret edilebilecek.

Sergi hakkında bilgi için: mostrabattiato@gmail.com

İnternet sitesi: www. battiato.it 

FRANCO BATTIATO

1945 Jonia (Catania) doğumludur. Felsefik ve mistik alanlara ilgi duymaktadır. Sufizm alanında bilgisini derinleştimesinin akabinde 1985 senesinde “L’Ottava”, yayınevini kurar, Gurdjieff, Sçseki, Ibn Al-Arif, Thomasson’un eserlerini yayınlar. İlk müzikal opera eserini 1987 tarihli “Genesi”,olup bunu 1992 de “Gilgamesh” izler. 4 Aralık 1992 de “Virtuosi Italiani” ile birlikte Irak Ulusal Senfoni Orkestrası eşliğinde bir konser verir. 1993 de koro ve orkestra için “Messa Arcaica” yı kompoze eder. 90lı yıllar boyunca hem kompozitör hemde pop plak çalışmalarını sürdürür. 1994 eylülünde Palermo’da Svevialı II. Federico’ya adanmış  “Il Cavaliere dell’Intelletto” (filozof Manlio Sgalambro’nun librettosu) ile sahne alır. Akabindeki yirmi yıl boyunca Battiato büyük başarılar kazanmış pop albümler yapar, bu albümlerde “Telesio”  (2011) operasının metnini yazan Sgalambro’nun  (1924-2014) büyük katkısı vardır. 200’de çıkan “Campi Magnetici” adlı albümünde Maggio Musicale Fiorentino tarafından sipariş edilen bale müzikleri yer alır. 2003 senesinde yönetmenliğini yaptığı “Perduto Amor” sinemalarda yer alır. 2005 de yönetmen olarak “Musikanten” adlı filmi çeker, iki sene sonrada “Niente è come sembra”. Ressam kimliğiyle İtalya’da ve yurtdışında pek çok galeride sergi açmıştır. 2010 Mayıs ayında Lodide düzenlenen “Prove d’autore” adlı sergisi çok büyük ses getirmiştir.

BASIN TOPLANTISI VE SUNUM

Pazartesi 8 Eylül 2014 (Casa d’Italia Tiyatrosu, Meşrutiyet caddesi no. 75, Tepebaşı, Istanbul)

Program

saat 18.00 - Açılış konuşmaları
S.E. Gianpaolo Scarante, Türkiye’deki İtalya Büyükelçisi
Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu Belediye Başkanı
Enzo Bianco, Katanya Belediye Başkanı

saat 18.30 Franco Battiato ve küratör  Fiorella Nozzetti ile Sohbet

Konuşmalar:
- Elisa Gradi “Sergideki eserlerin eleştirisel ve estetik açıklaması”
- Luigi Turinese “Franco Battiato’nun eserinde Geleneğin modernliği”

simultane çeviri

saat 19.30 Film sunumu ve gösterimi: TEMPORARY ROAD Franco Battiato’nun  “bir” hayatı
Yönetmen Mario Tani’nin katılımıyla
İtalyanca olup ingilizce altyazılıdır

AÇILIŞ

Salı 9 Eylül 2014 (Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi, İstiklal caddesi no. 217, Beyoğlu, İstanbul)
saat 18.00 sanatçı Franco Battiato, Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İtalya Büyükelçisi Gianpaolo Scarante ve Katanya Belediye Başkanı Enzo Bianco’nun katılımlarıyla.

 
Franco Battiato
 
17 EYLÜL 2014 ÇARŞAMBA
En Düşük 19° / En Yüksek 25° /
 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
Zafer Müzesi