BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
15
Temmuz
http://www.beyogluajandasi.com

15 Temmuz-09 Ağustos 2014

 

 Hat sanatçısı ve reklamcı Bilal Akkaya'nın eserlerinden oluşan 'Modern Hat Sanatı ' sergisi 15 Temmuz-09 Ağustos 2014 tarihleri arasında, Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisin'de sanatseverlerle  buluşuyor!

Sanatçının "Çizginin Zerafeti" koleksiyonunda  yer alan eserlerin bulunacağı sergide, klasik hat sanatı kullanımından farklı, inovatif tasarımlar sergilenecek. Geleneksel İslam sanatları arasında yer alan hat sanatını, günümüz bakış açısıyla yorumlayarak geçmişle bugün arasında bir bağ oluşturmak istediğini ifade eden Bilal Akkaya, eserlerinde 25 yıllık reklamcılık tecrübesi ve klasik hat sanatı eğitiminden aldığı ilhamla,  klasik Arap alfabesini, çağdaş bir bakış açısı ile ele alıyor. Sadece Arap harflerinden oluşan eserlerin yanında,  Latin ve Arap alfabesini bir arada kullanarak oluşturduğu eserlerin de yer alacağı sergide sanatçı, dünü ve bugünü sentezleyerek sanatseverlerin beğenisine sunacak.  

45 eserin görücüye çıkacağı sergi, 15 Temmuz -09 Ağustos  2014 tarihleri arasında, Pazar günleri hariç hergün 09:00-19.00 saatleri arasında Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi'nde gezilebilecek.

Bilal Akkaya

1964 yılında, Zonguldak'ın Devrek ilçesinde doğan Bilal Akkaya, ilk ve orta öğrenimini 1984'te Adapazarı'nda tamamladı. Lisede iken, Hattat Ali Rüştü Oran'dan İskenderpaşa'da hat dersleri almaya başladı. Yedi yıl boyunca hat eğitimi gören sanatçı; sülüs, nesih ve rika hatlarını meşk etti ve Süleymaniye Cami'si imamlarından Hattat Saim Özel'den icazet aldı. 1985 yılında, İslami ilimler alanında eğitim almak üzere Suriye'ye gitti. Burada, öğrencilere hat dersleri verdi. 1988 yılından bugüne, reklam sektörü ve sanat dünyasında faaliyet gösteren Bilal Akkaya, geleneksel hat çizgisini, modern bir bakış açısı ile yorumlayarak, klasik hat meşki kullanımından farklı, orijinal ve yenilikçi tasarımlar oluşturmaktadır.

 
‘ Modern Hat Sanatı’ Sergisi
09
Temmuz
http://www.beyogluajandasi.com

Akbank Sanat, İstanbul Cervantes Enstitüsü, Meksika Büyükelçiliği, AMEXCID (Meksika Uluslararası İşbirliği Ajansı) ve IMCINE'nin (Meksika Film Enstitüsü) işbirliğiyle Temmuz ayı boyunca                     "Yakın Dönem Meksika Sineması"nın seçkin örneklerini izleyici ile buluşturacak.

 

Etkinlik kapsamında; Odín Salazar Flores'in yönetmenliğini yaptığı 2011 yapımı Davarlar (Burros)              9 Temmuz ve 19 Temmuz'da, El Corralito'daki çiftçilerinin zor ama basit ve güzel yaşamından kesitler sunan Lupe ve İneği (Lupe El De La Vaca) 16 Temmuz ve 19 Temmuz'da; aynı aileye mensup üç kadının gözünden aşk ve ilişkileri anlatan Birlikte Kalabilmek İçin Reçeteler (Cilantro            Y Perejil) 12 Temmuz ve 23 Temmuz'da ve Laura Gardos Velo'nun yönettiği 2011 yapımı Yıllar Sonra (Anos Despues) 26 Temmuz'da izleyici ile buluşacak.

 

ETKİNLİK:

AKBANK SANAT SİNEMA KUŞAĞI - "YAKIN DÖNEM MEKSİKA SİNEMASI'NA BİR BAKIŞ"

 

Yer: Akbank Sanat

 

Program:

 

  • Davarlar (Burros)            

Tarih:  9 Temmuz 2014, Çarşamba  Saat: 14.00

Tarih: 19 Temmuz 2014, Cumartesi Saat: 17.00

 

  • Lupe ve İneği (Lupe El De La Vaca)

Tarih:  16 Temmuz  2014, Çarşamba Saat: 14.00

Tarih: 19 Temmuz 2014, Cuma Saat: 14.00

           

  • Birlikte Kalabilmek İçin Reçeteler (Cilantro Y Perejil)

Tarih: 12 Temmuz 2014, Cumartesi Saat: 17.00

Tarih: 23 Temmuz 2014, Çarşamba Saat: 14.00

 

  • Yıllar Sonra (Anos Despues)

Tarih: 26 Temmuz 2014, Cumartesi Saat: 14.00

 

 

Etkinlik ücretsizdir

 

** Filmler, orijinal dillerinde (İspanyolca) ve Türkçe altyazılı gösterilecektir.

 
Yakın Dönem Meksika Sineması
01
Temmuz
http://www.beyogluajandasi.com

Peyote Temmuz ayı etkinlik takvimini bilgisayarınıza indirmek için Tıklayınız..

 
Peyote Temmuz Programı
04
Haziran
http://www.beyogluajandasi.com

Sanatçılar / Artists

Berat Işık, Ayşegül Karakaş, Gizem Karakaş,
Alican Leblebici, İhsan Oturmak, Burcu Yağcıoğlu

Ödül Alan Sanatçılar / Winning Artists

Birincilik Ödülü / First Prize: Burcu Yağcıoğlu
İkincilik Ödülü / Second Prize: Berat Işık
Üçüncülük Ödülü / Third Prize: İhsan Oturmak

Çağdaş sanat alanındaki gelişmeleri teşvik etmek ve genç Türk sanatçılara destek olmak amacıyla Resim ve Heykel Müzeleri Derneği ve Akbank Sanat işbirliğiyle düzenlenen Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü 2014 yarışmasına yapılan başvurular arasından seçilen 6 sanatçı, 04 Haziran - 25 Temmuz 2014 tarihleri arasında Akbank Sanat'ta sergileniyor.

Sergi tasarımını Katia Anguelova (bağımsız küratör ve yazar, Kunstverein Milano Yöneticisi) , Sara Raza (bağımsız küratör ve yazar, ArtAsiaPacific dergisi (Batı ve Orta Asya) Yazı İşleri Müdürü Yardımcısı) ve Fatoş Üstek'in (bağımsız küratör ve yazar) üstlendiği sergide; Berat Işık, Ayşegül Karakaş, Gizem Karakaş, Alican Leblebici, İhsan Oturmak ve Burcu Yağcıoğlu'nun eserleri sergileniyor.

 
Akbank Günümüz Sanatçıları Ödülü Sergisi
02
Nisan
http://www.beyogluajandasi.com

Basındaki çizgiler 1974-2014

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi, 2 Nisan - 31 Ağustos 2014 tarihleri arasında, 1978 yılından bu yana Paris'te  çalışmalarını sürdüren sanatçı Selçuk Demirel'in 1974-2014 yılları arasında basında yer alan çizimlerinden yapılmış bir seçkiyi İnsanoğlu Kuş Misali başlığı altında sergiliyor. Bu retrospektif sergi izleyicileri sanatçının son kırk yılda dünya gündemine ilişkin özgün bakışını keşfetmeye davet ediyor.

 

Dünyanın 1974 ile 2014 yılları arasındaki yaşadığı önemli olayları, siyasal ve sosyal dönüşümleri çizgilere taşıyan bu sergi, Selçuk Demirel'in Türkiye'de yaşarken hazırladığı bir dizi afiş ile açılıyor. Sanatçının Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times ya da The Wall Street Journal gibi gazete ve dergilerde  yayınlanmış desenlerinden yapılan bir seçki sergide üç tema etrafında sunuluyor:

 

  • Jeopolitik: Parayı egemen kılan çatışmalar, savaşlar, dünyada yaşanan çalkantılı olaylar ve ekonomik ve mali krizler ile boğuşan insanoğlu
  • İnsan hakları: Toplumda yaşanan felaketlere insanoğlunun direnişi, özverisi, kadınların köktendincilik ve tüm kötü muamelelere karşı verdikleri mücadele
  • Düşünmek: Gozetlenen dusunce,İnsan aklı kaç kere belirsizliklerle karşı karşıya kalmıştır? Kültürel kriz ve iletişim krizlerini eleştiren çizimler.

 

Selçuk Demirel'in çizimleri, kalemin hoşgörüsüzlüğe karşı durmak ve ifade özgürlüğünü savunmak için en iyi silah olduğunun kanıtı. Sanatçının çizimleri, dünyamızda yaşanan akıldışılıkları ince bir üslupla açığa çıkaran şiirsel olduğu kadar siyasi birer eylem aynı zamanda.

 

Küratör : Valérie Dardenne

Sergi Düzeni : Yılmaz Aysan

 

Selçuk Demirel'in yapıtının farklı bir boyutunu yansıtan "Şimdi / Now" sergisi ise 4 Nisan - 3 Mayıs tarihleri arasında Galeri Nev'de sanatseverlerle buluşacaktır.

 

1954 yılında Artvin'de dünyaya gelen sanatçı Selçuk Demirel, çalışmalarını Fransa'da sürdürüyor. İlk resimleri 1973 yılında Ankara'da henüz lise öğrencisi iken yayınlandı. Sonrasında sanatçının mimarlık eğitimi alırken gerçekleştirdiği çizimleri önemli gazete ve dergilerde basıldı. 1978 yılında Paris'e yerleşen Demirel, çalışmalarını burada sürdürdü. Eserleri Türkiye'de Cumhuriyet, Politika, Yeni Yüzyıl, Milliyet'te, yurtdışında ise Le Monde, Le Monde Diplomatique, Le Nouvel Observateur, The Washington Post, The New York Times, The Wall Street Journal, Time, The Boston Globe, Business Week, The Nation'da yayınlandı. Çalışmaları daha çok basında yer alsa da, Selçuk Demirel 40'dan fazla kitap ve desen albümü de yayınladı.  Çocuk ve gençlik kitapları yazdı ve resimledi. Sanatçı aynı zamanda afiş, kartpostal ve başka basılı malzemeler için tasarım yapıyor. Desenleri cam, kumaş gibi farklı malzemeler üzerinde basılıyor. Sanatçının eserleri düzenli olarak Avrupa'da sergileniyor.

 

"İnsanoğlu Kuş Misali" sergisi, İstanbul Fransız Kültür Merkezi ve Aydın Doğan Vakfı arasındaki kültürel işbirliği çerçevesinde yer almaktadır.

 

2 Nisan - 31 Ağustos 2014

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Cad. N:4 Taksim

www.ifturquie.org

Sergi, Pazartesi - Cumartesi günleri arasında 09:30 - 20:30 ve Pazar günü 10:00 - 14:00 arasında ziyaret edilebilir.

 
İnsanoğlu Kuş Misali
02
Nisan
http://www.beyogluajandasi.com

Rabih Mroué, 1990'da sona eren Lübnan İç Savaşı'ndan sonraki 10 yılda öne çıkmış olan Lübnanlı sanatçılar kuşağından bir aktör, tiyatro yönetmeni, oyun yazarı ve görsel sanatçı. SALT, 2 Nisan'dan itibaren, erken dönem video işlerinden Suriye'deki iç savaşı ele aldığı çok katmanlı The Pixelated Revolution'a [Pikselli Devrim] (2012) uzanan bir çeşitlilikte, Mroué'nin kişisel sergisini sunuyor.

 

SALT'ta Sergi: Rabih Mroué

2 Nisan-27 Temmuz

SALT Galata ve SALT Beyoğlu

 

Aktör, tiyatro yönetmeni, oyun yazarı ve görsel sanatçı Rabih Mroué, 1990'da Lübnan İç Savaşı'nın resmen sona ermesinden sonraki 10 yılda öne çıkan Lübnanlı sanatçılar kuşağından gelir. Siyasi huzursuzluk ve Lübnan'da hâlen sürmekte olan toplumsal ayaklanmaları ilk elden deneyimleyen sanatçının tecrübelerine dayanan işleri, imgelerin kullanımı, hikâye anlatma mekanizmaları ile tarihsel ve kişisel anlatıların inşasını inceler, sorgular ve sorunsallaştırır.

 

Mroué'nin tiyatro geleneğinden gelmesinin etkilerini taşıyan işleri, kurgu ve gerçek arasında konumlanır; çatışma ve kriz anları, tarihsel değişimler ve bunların günümüzdeki etkileri üzerinde bireyin, özellikle de sanatçının rolü ve duruşunu araştırır. Sanatçı, savaşın etkileri ve bölgede devam eden çatışmaları incelerken, kimlik oluşumu ile tarih yazımında önde gelen etkenler olarak imge ve temsiliyetin sosyal ve siyasal sonuçlarını analiz eder.

 

Sergi, SALT Galata ve SALT Beyoğlu'na yayılıyor. SALT Galata'daki sunum, sanatçının kişisel deneyimlerine dayalı işlerinden oluşuyor ve yaklaşık olarak bir yaşam döngüsü önerisini takip ediyor. Toplumsal hoşnutsuzluk, siyasi gösteriler ve sosyal ayaklanmalarla ilgili işler ise SALT Beyoğlu'nda yer alıyor.

 

SALT Galata'da izleyiciyi karşılayan ilk iş olan Old House [Eski Ev] (2003), Mroué'nin kontrol ve baskı ögelerini analiz ve ters yüz eden sanatsal stratejisinin gücünü ortaya koyar. Lübnan İç Savaşı'nın bitiminden sonra çıkarılan genel af yasası ile, Mart 1991'den önce işlenmiş tüm suçlar af kapsamına alınmış ve "geçmişi unutma" eylemi ülkede adeta resmî ulusal politika hâline gelmişti. Mroué'nin unutma ve hatırlama üzerine düşüncelerini paylaştığı bu videoyu, sanatçı ve ailesinin yaşadığı iç savaş ve trajedinin gündelik ev yaşamından anlar ile iç içe geçtiği, sıradan ve olağanüstü arasında gidip gelen Face A/Face B [A Yüzü/B Yüzü] (2002) videosu ile Grandfather, Father, and Son [Büyükbaba, Baba ve Oğul] (2010) enstalasyonu izler. I, the Undersigned [Ben, Aşağıda İmzası Bulunan] (2007) videosunda Mroué, iç savaş sırasında işlediği suçlar için umumi bir özür sunar. Bu basit jestle -birçoğu bugün önemli konumlarda bulunan- savaşın sorumlularının dilemediği özrün eksikliğinin altını çizer. Don't Spread Your Legs [Bacaklarını Açma] (2011) işinde ise, bir sansür olayını anlatırken bir hükümetin mantıksızlığı ve kırılganlığı ile mezhepsel bölünmelerin oluşturduğu toplumsal gerginlikleri dindirmedeki başarısızlığını görünür kılar. Je Veux Voir [Görmek İstiyorum] (2011) videosunda, Catherine Deneuve, kurşunlarla delik deşik olmuş binaların moloz yığınları arasında yürürken sanatçının adını seslenir. Noiseless [Sessiz] (2006-2008), sanatçının kendini kayıp bir insan olarak tasvir eden gazete kupürlerinden oluşur. Bu işler, iç savaş, İsrail işgali (1982-2000) ve Suriye'nin 2005'te sona eren 15 yıllık askerî varlığı döneminde sistematik bir biçimde yaşanan "zorla ortadan kaybolma" uygulamasını akla getirir. Hâlen kayıp 17 binden fazla insanın kaderine atıfta bulunan video enstalasyonu The Mediterranean Sea [Akdeniz] (2011) ile, önerilen yaşam döngüsü sona erer.

 

Serginin SALT Beyoğlu'nda yer alan diğer yarısı, binanın, sık sık siyasi gösteri ve mitingler ile kitlesel protestolara şahit olan Taksim Meydanı'na bağlanan İstiklal Caddesi üzerindeki konumuna referans oluşturur. Sunum, ilk başta Tunus'taki ayaklanmalarda çıkan, en çok Kahire'deki Tahrir Meydanı'nda duyulan ve daha sonra Suriye ve Lübnan'da farklı şekillerde kullanılan "Eş-Şaab yurid iskatu'n- nizam" sloganındaki "Halk... istiyor" ibaresinin sprey boyayla yazılı olduğu People are Demanding [Halk İstiyor] (2011) ile başlar. Bu ibare, rejimin düşmesine yönelik yaygın talebin aksine görünürde sıradan fiillerle tamamlanır. Bu işin devamında yer alan ve sanatçının, Lübnan eski başbakanı Refik el-Hariri'nin 2005'te hâlâ çözülmemiş bir suikaste kurban gitmesinin ardından düzenlenen gösterilerde çektiği görüntülerden oluşan With Soul With Blood [Canla Başla] (2003-2006) videosu, birey olarak kalmakla kalabalığın parçası hâline gelmek arasındaki mücadele üzerine düşündürür. Başbakanın, aracına konan bomba sonucu hayatını kaybetmesinin ardından Beyrut'ta düzenlenen Suriye karşıtı gösteriler, hükümetin düşmesi ve Suriye ordusunun çekilmesini tetiklemişti. Bugün ise, Suriye'deki iç savaş Lübnan'a da sirayet ediyor ve ülkeye akın eden Suriyeli mülteciler, nüfusun yaklaşık yedide birini oluşturuyor. SALT Beyoğlu'ndaki sunum ayrıca, Mroué'nin, Suriye'deki çatışmalar üzerine çok övgü alan; iç savaşı yansıtan amatör video görüntülerinin paylaşım siteleri üzerinden yayılması ve silah çekmek ile film çekmek arasındaki çok katmanlı ilişkiyi incelediği The Pixelated Revolution [Pikselli Devrim] (2012) projesinin parçası olan Eye vs. Eye [Göze Karşı Göz] (2012) ve Double Shooting [Çifte Çekiş] (2012) ile The Fall of a Hair [Bir Saç Telinin Düşüşü] (2012) işinin birinci bölümünü içeriyor.

 

Mroué'nin, Lübnan'ın somut siyasi ve kültürel koşulları temelinde video, enstalasyon, performans ve akademik olmayan sunumlar aracılığıyla sorduğu sorular, -coğrafi iç içe geçmişlik nedeniyle Türkiye'yi de etkileyen bu bölgesel çatışma ve politik kargaşa sürecinde- çok daha geniş yankı buluyor ve sanatçının işleri, konu aldığı çatışmalar gibi bütün dünyada ilgi görüyor.

  

SALT Galata kat -1 ve SALT Beyoğlu kat 1'de yer alan bu sergi, CA2M'de Aurora Fernández Polanco'nun küratörlüğünde düzenlenen Rabih Mroué. Image(s), Mon Amour sergisini temel alır ve İstanbul için yapılmış bazı değişiklikleri içerir.

 

CA2M (Centro de Arte Dos de Mayo, Comunidad de Madrid) iş birliğiyle

 

 

Rabih Mroué (d. 1967) Beyrut'ta yaşıyor ve çalışıyor. 2010'da BAK basis voor actuele kunst'un (Utrecht) düzenlediği kişisel sergisi Iniva (Londra), Württembergischer Kunstverein (Stuttgart) ve tranzitdisplay'de (Prag) gösterildi. Mroué'nin katıldığı yakın dönem sergiler arasında dOCUMENTA (13) (Kassel, 2012); Performa 09 (New York, 2009); 11. Uluslararası İstanbul Bienali (İstanbul, 2009); Tarjama/Translation (Queens Museum of Art, New York, 2009); Manifesta 8 (Murcia, 2009); Soft Manipulation - Who is afraid of the new now?, (Casino Luxembourg, Lüksemburg, 2008) ve Medium Religion (Center for Art and Media (ZKM), Karlsruhe, 2008) bulunur. Sanatçı, 2011'de Prince Claus Ödülü'ne layık görülmüş, 2010'da tiyatro ve performans sanatı dalında Foundation of Contemporary Arts'tan (New York) bir sanatçı bursu ile Spalding Gray Ödülü'nü almıştır. Hâlen, Freie Universität'ın "Interweaving Performance Cultures" programı çerçevesinde aldığı araştırma bursu ile Berlin'de bulunan Mroué, Kalamon ve The Drama Review yayınlarına editör olarak katkıda bulunmaktadır; ayrıca, Beirut Art Center'ın eş kurucusu ve yönetim kurulu üyesidir.

 

 

Performans

Rabih Mroué, 7 Mayıs Çarşamba saat 19.00'da SALT Galata'da, akademik olmayan sunumu The Pixelated Revolution'u gerçekleştirecek.

 

Paralel program

SALT, Rabih Mroué'nin işlerindeki tema ve soruları daha ayrıntılı incelemek üzere SALT Beyoğlu'ndaki Açık Sinema'da, video, film ve belgesel gösterimlerinden oluşan bir paralel program düzenleyecek. Programa ilişkin ayrıntılar, ilerleyen günlerde saltonline.org üzerinden duyurulacak.

 

 

Basın iletişim

Ceylan Yüceoral             ceylan.yuceoral@saltonline.org             +90 212 334 22 40

Zeynep Akan                    zeynep.akan@saltonline.org                    +90 212 334 22 45

 
Rabih Mroué
 
22 TEMMUZ 2014 SALI
En Düşük 23° / En Yüksek 33° /
 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Bankalar Lokantası

Tam 66 yıldır lezzetli yemekleri ve konukseverliliğiyle misafirlerini ağırlayan Bankalar Lokantası.

 
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
Zafer Müzesi
Bankalar Lokantası