BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
30
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

Zeynep Perinçek Signoret

30.10/ 29.11.2014

"Hem Bahar Hem Güz"

 

Ben beni bilirim

Gel gör anlatamam

Gir bak içerde

Hem bahar hem güz

Dünya malında

Komşu bağına

Billa gözüm yok

Dururum dümdüz

 

Sezen Aksu «Gözlerine Göz Değmiş »

 

Sanatçı, Galeri Apel'deki dördüncü kişisel sergisi "Hem Bahar Hem Güz" ile bir kez daha izleyicileriyle buluşuyor.

 
Hem Bahar Hem Güz
24
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

24 Ekim 2014 - 18 Ocak 2015
 

Pera Müzesi, Polonya - Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamaları kapsamında, Polonya sanatındaki oryantalist eğilimlere odaklanan görkemli bir sergiye ev sahipliği yapıyor.

Prof. Dr. Tadeusz Majda'nın küratörlüğünde, Varşova Ulusal Müzesi işbirliğiyle gerçekleştirilecek ve 17. yüzyıldan 19. yüzyılın başlarına uzanan bir dönemi kapsayacak "Polonya Sanatında Oryantalizm" sergisinde: Varşova, Kraków, Poznań, Wroclaw Ulusal Müzeleri, Varşova Üniversite Kütüphanesi ve Lazienki Kraliyet Müzesi'ndeki koleksiyonların yanı sıra İstanbul'daki Askeri Müze'den eserler de yer alacak. Sergilenecek 190 eser arasında, 1864-1876 yılları arasında Sultan Abdülaziz'in saray ressamlığını yapan Stanisław Chlebowski'nin eserleri de bulunuyor.


Etkinlik Polonya-Türkiye diplomatik ve kültürel ilişkilerin 600. yıldönümü kutlamalarını içeren 2014 kültür programı kapsamında düzenlenmektedir.

 
Polonya Sanatında Oryantalizm
23
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

Türkiye'nin en uzun soluklu festivallerinden biri olan Akbank Caz Festivali, 24. yaşını kutladığı bu sene 23 Ekim - 2 Kasım tarihleri arasında şehri cazın farklı renkleriyle kucaklayacak. Festival programında öne çıkan üç önemli konserin biletleri Biletix'de satışa sunuldu.

 

Ağırladığı dünya çapında caz sanatçıları ve ev sahipliği yaptığı unutulmaz performanslarla sadece ülkemizde değil, uluslararası platformda da merakla beklenen Akbank Caz Festivali'nin bu seneki yıldız isimleri arasında Jamie Cullum, Christian McBride Trio ve Kenny Barron & Dave Holland yer alıyor.

 

Organizasyonu Pozitif Live tarafından gerçekleştirilen 24. Akbank Caz Festivali'nin yıldızlarından biri Jamie Cullum. Genç yaşında kariyerine sığdırdığı biri Grammy, ikisi Altın Küre olmak üzere  sayısız ödülleri , dünyanın dört bir yanında verdiği konserlerdeki müthiş enerjisi ile izleyenleri kendisine hayran bırakan Jamie Cullum, Festival kapsamında 30 Ekim Perşembe günü Zorlu Center'da sahne alacak. 

 

24. Akbank Caz Festivali'nin bir diğer konuğu ise kontrbas sanatçılarının günümüzdeki en önemli temsilcilerinden Grammy ödüllü Christian McBride. Ünlü sanatçı, piyanist Christian Sands ve Grammy ödüllü davul sanatçısı Ulysees Owens Jr ile çıkardıkları son albümü "Out Here" turnesi kapsamında 24 Ekim Cuma günü Cemal Reşit Rey Konser Salonu'nda caz tutkunlarıyla buluşacak.

 

Birçok kez Grammy ödülüne aday gösterilen, Dizzy Gillespie ve Miles Davis gibi caz tarihinin efsaneleri tarafından keşfedilen piyanist Kenny Barron ve kontrbascı Dave Holland ise 31 Ekim Cuma günü Zorlu Center'da Festival tutkunlarıyla bir araya gelecek.

 
24. Akbank Caz Festivali
21
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

Prof. Dr. Adnan Öztürk
Doğa ve Dostlarımız

Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi 21 Ekim – 1 Kasım 2014 tarihleri arasında Adnan Öztürk’ün Doğa ve Dostlarımız sergisine evsahipliği yapıyor.

Ankara Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi Ağız, Diş, Çene Cerrahisi öğretim üyesi olan Prof. Dr. Adnan Öztürk 2000 yılında Orhan-İlham Atölyesi’nde başladığı resme 2004 yılından beri Ankara’da devam etmektedir.

Empresyonist (=izlenimci) üslupla tuvaline aktardğı çalışmalarıyla tanınan Adnan Öztürk’ün tablolarında en belirgin figür atlar. Sanatçının resimlerinde yumuşaklık yoğun bir duygu. Doğa ve hayvanlar en çok çalıştığı konulardır. Eserlerini sanat severlerle buluşturan sergi 1 Kasım 2014 akşamına kadar ziyarete açık olacaktır.

Açılış tarihi: 21 Ekim 2014 Salı Saat: 1800
Ziyaret süresi: 21 Ekim – 01 Kasım 2014
Mekan:Beyoğlu Belediyesi Sanat Galerisi İstiklal Caddesi No: 217 Tünel/BEYOĞLU
Sanatçı : Adnan Öztürk

 
Doğa ve Dostlarımız
17
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

''Tuval püskürtülmüş; nefes alabileceği galeri sayısı önemli ölçüde azalmıştı. İşte Akademililer, boyanın, füzenin, desenin, figürün, fırçanın, baskının nefes alacağı nadir yerlerden biri olmuştur hep; hala olmaktadır. Galeri her yıl onlarca kişisel ve karma sergi açıyor, etkinlikler düzenliyor, fuarlara katılıyor. Farklı teknik ve anlayışta ressamların, birbirlerinden beslenerek çalışabildikleri ortak bir mekan sağlıyor..''

Ali Şimşek'in bu satırlarla özünü tanımladığı Akademililer Sanat Merkezi, bünyesinde çalışan, sürekli etkileşim halinde olan 18 sanatçıya ev sahipliği yaptığı ''Ekim 1'' Sergisi ile izleyiciyle buluşuyor. 17 Ekim - 15 Kasım tarihleri arasında görülebilecek bu sergiye, yolu Akademililer'den geçmiş ve geçecek tüm sanatseverler davetlidir.      

Eserleri sergilenen sanatçılar : Resul Aytemür, Akın Ekici, Gizem Enuysal, Süleyman Erdal, Işıl Güleçyüz, Serap İskender, Hakan Kalay, Ayşenur Köksal, Eylül Köksümer, Yasemin Kuşi, Joel Menemşe, Ahmet Merey, Murat Mizrahi, Fatma Mollaoğlu, Vasif Pehlivanoğlu, Deniz Uluğ, Yağmur Yılan, Emel Yurdakul

AÇILIŞ:  17 Ekim 2014, Saat: 18:00

 

Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 245 02 29    www.akademililer.com
beyogluakademililer@gmail.com

 
Ekim 1
14
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

(DOĞUNUN DANSI) FOTOĞRAF SERGİSİ

GALATEA ART GALLERY 14 EKİM - 1 KASIM TARİHLERİ ARASINDA JOHN WREFORD ' UN  ''RAQS SHARQİ'' (DOĞUNUN DANSI) İSİMLİ FOTOĞRAF SERGİSİNE EV SAHİPLİĞİ YAPACAKTIR

Fotoğraf sanatçısı John Wreford , ''Raqs Sharqi arapçada doğu dansları için kullanılan bir terim, halk arasında Göbek Dansı( oryantal) olarak biliniyor. Raqs Sharqi sanatını fotoğraf aracılığı ile keşfediş; hareketin ve duygunun ani buluşması, bölgede ahlaksızlık olarak damgalanmış dansın basmakalıp görüntüsüne meydan okumak. Beden ve alanı ifade eden sanat formunun örtüsünün kaldırılmasının ifadesi olarak çağrıştırıcı görüntülerden oluşan , ritim ve ruhla müziğin karmaşasını paylaşan, aynı zamanda kadınlığı simgeleyen ve genellikle ortantalizm içerisine hapsedilmiş, bir bütün olarak tanımlıyor.

John Wreford eserlerini  14 Ekim - 1 Kasım tarihleri arasında Galatea Art Galeride sanatseverlerle buluşturuyor.

 

JOHN WREFORD HAKKINDA:

John Wreford, Suriye Şam'da 2003'ten 2013 yazına kadar yaşamış olan bir foto muhabiridir. Merak ve macera arayışı ile Orta Doğu, Kuzey Afrika ve Türkiye'yi görüntü ve hikaye peşindeyken keşfe çıktı; çalışmaları New York Times, Geo Magazine ve Financial Times gibi dünya çapındaki bazı yayınlarda yer aldı. Adaletsizlik kaygısı ve savaşın sonuçlarından müzdarip olanların onuruna dair hassasiyetleri Birleşmiş Milletler Gıda Programı ve Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliği gibi insani yardım kuruluşlarında çalışmasına sebep oldu. 2011'deki Suriye devriminin başlangıcı ile çalışma izninin iptaline rağmen John barışçıl protestoların vahşi bir savaşa dönüşümünü yakından gözlemleyebileceği için kasıtlı olarak Şam'da kalma kararı aldı. Bu zaman zarfında Suriye güvelik servisleri tarafından soruşturma altında tutuldu ve sorgusu tamamlanana kadar ülkeyi terk etmesi yasaklandı, ardından Istanbul'a hareket ettiğinde 2013 yazındaki Gezi Parkı protestoları başlamaktaydı

 
Raqs Sharqi
14
Ekim
http://www.beyogluajandasi.com

1915'TE ÇANAKKALE'DE SAVAŞAN VE BOZCAADA'DA KONUŞLANAN FRANSIZ ASKERLERİNİN KARTPOSTALLARI

 

14 Ekim - 10 Aralık 2014

 

Birinci Dünya Savaşı'nın yüzüncü yılı anma etkinlikleri vesilesiyle, İstanbul Fransız Kültür Merkezi, Fransız Anadolu Araştırmaları Enstitüsü (IFEA) ve Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi işbirliğiyle, özel bir sergiye ev sahipliği yapıyor. Bu sergi, Osmanlı donanmasının 18 Mart 1915'deki Çanakkale zaferinin ardından, Gelibolu Yarımadası'nda savaşan Fransız askerlerinin dinlenme bölgesi olarak konuşlandıkları Bozcaada'dan gönderdikleri kartpostallardan oluşuyor.

 

Sergide yer alan 300'e yakın Bozcaada kartpostalı, Bozcaada Yerel Tarih Araştırma Merkezi kurucusu Hakan Güney'in özel koleksiyonuna ait. Bu kartpostallar, bir yandan savaşın acımasız yüzünü ortaya çıkarırken diğer yandan askerlerin günlük yaşamlarına ışık tutuyorlar. Bu tanıklıklar aracılığıyla, yazarak bir tür derman arayan askerler kartpostallarda savaş dönemini, barış takvimini ve sevdikleriyle ilgili düşüncelerini yazıya dökmüşler...

 

Orient-Institut Istanbul'da tarihçi Alexandre Toumarkine ve IFEA'da tarihçi Loubna Lamrhari, bu serginin küratörlüğünü, İzzeddin Çalışlar ise sergi tasarımını üstleniyorlar.

 

 

İstanbul Fransız Kültür Merkezi

İstiklal Caddesi N°4 - Taksim
(0212) 393.81.11
www.ifturquie.org

 
Burasi Sakin, Karşi Kiyida Cephe Var
 
30 EKİM 2014 PERŞEMBE
En Düşük 9° / En Yüksek 15° /
 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü
Zafer Müzesi