BEYOĞLU'NDA ARA
Beyoğlu'nda bulmak istediğiniz her şey
beyoglurehberim.com'da!
 
TÜM İŞYERLERİNE GÖRE LİSTELE
 
 
01
Mart
http://www.beyogluajandasi.com

Mart ayı boyunca her Cumartesi  16:00-18:00 saatleri arasında TÜRVAK'ta!

Günlük yaşamın zorlukları ve stresle mücadelede mizahın iyileştirici gücüne inanıyoruz...

Mizah Atölyesi Nedir?

Mizah Atölyesi'nde yapılan her çalışma an'a, duruma ve katılımcılara özgü olduğundan atölyeyi tek bir tanım ve çerçeve içerisinden anlatmak oldukça zor. Fakat en yalın haliyle diyebiliriz ki; Mizah Atölyesi, içinde her daim mizahi bir dilin ve dolayısıyla da eğlencenin olduğu, keyifli bir iletişim şekil ve fikrine dayanan, interaktif bir atölye çalışmasıdır.

Nasıl yani?                                                    

Şöyle ki; Mizah Atölyesi, katılımcılarla birlikte özel doğaçlama egzersizleri uygulayarak ve doğaçlama oyunlar gerçekleştirerek tam anlamıyla "organik" mizah ürettiğimiz, birlikte gülüp eğlendiğimiz yepyeni bir atölye fikrine dayanıyor. Ancak bu aşamada şunu belirtelim ki, Mizah Atölyesi bir çeşit doğaçlama tiyatro performansı ya da gösterisi değildir. Bu nedenle de herhangi bir ekip tarafından değil, tüm katılımcıların özel bir parçası olduğu, özgün bir program ve uygulama dâhilinde, interaktif olarak gerçekleştirilir. 

Mizah Atölyesi'nin farkı ne peki?

Mizah Atölyesi, doğası gereği eğlence ve kahkahanın hiç eksik olmadığı çok özel ve keyifli bir atmosfere sahip. Fakat bunun yanında atölyeyi asıl farklı ve değerli kılan şey, mizahın çok yönlü fayda ve etkilerini katılımcılarla paylaşması, onların çok daha "sağlıklı ve güçlü" bir mizah algısına sahip olmasına katkıda bulunması... Bu bağlamda da atölyede, günlük yaşamın zorlukları ve stresle mücadelede mizahın etkin bir şekilde kullanımına ilişkin özel bazı çalışmalar gerçekleştiriyor, mizahın iyileştirici ve rahatlatıcı gücünü hep birlikte deneyimliyoruz.

Uygulayıcı - Eğitmen: Cengiz Ferhat ALTAY

ABD'de oyunculuk ve tiyatro eğitimi alan Cengiz Ferhat Altay, Türkiye'de de doğaçlama eğitimi gördükten sonra 2009 yılından itibaren bu alanlarda kişisel atölye çalışmalarına başladı. Birçok üniversite, kurum ve kuruluş bünyesinde çeşitli atölyeler, tek kişilik gösteri ve doğaçlama sahne performansları gerçekleştirdi. Boğaziçi Üniversitesi mezunu olan Altay, halen Marmara Üniversitesi'nde Sinema-TV Yüksek Lisansı'na devam etmekte ve kurumlar bünyesinde çeşitli gösterilerle birlikte, mizah odaklı seminer ve atölyeler gerçekleştirmektedir.

Yaş Grubu: 17 yaş ve üzeri

Atölye süresi: 2 saat

Etkinlik tarihleri: Mart ayı boyunca her Cumartesi, 16:00-18:00 saatleri arasında

Kontenjan: En az 10, en fazla 20 kişi ile gerçekleştirilir.

Atölye katılım bedeli: 40 TL

* Tüm atölyeler için en az 3 gün öncesinde rezervasyon yaptırılması gereklidir.

* Atölye katılımcıları Müze'yi ücretsiz gezebilir. CineTele Cafe'de %20 indirimden faydalanabilir. 

Detaylı bilgi ve rezervasyon:

Aslı Canan Yılmazsoy | Etkinlik Koordinatörü

TÜRVAK SİNEMA-TİYATRO MÜZESİ

Yeniçarşı Cad. No:24 Beyoğlu

0 212 245 80 92

info@turvak.com

www.turvak.com

 
Türvak Mizah Atölyesi
28
Şubat
http://www.beyogluajandasi.com

28.02-28.03.2015 

2005 Mart ayında Diyarbakır'da, Anadolu Kültür, D.S.M ve Galeri Apel işbirliği ile gerçekleştirilen unutamadığımız Newroz sergisinden bu yana 10 Nevruz geride kalmış. 

Herbirimizin onar yaş daha aldığı bu zaman olgusu karşısında 'Nevruz' kavramının ise her daim yeniliği yaratıyı hatırlatması bizleri bir kez daha düşünmeye sevketti.

Bu defa İstanbul'da Galeri Apel mekanı ile sınırlı bir Nevruz sergisi açmaya karar verdik. 

Bir önceki sergimizde yer alan Diyarbakırlı ve İstanbullu sanatçılardan, gene newroz konusu ile ilgili birer yeni işle sergiye katılımlarını arzu ettik.

Baharı, tabiatı, üremeyi, üretmeyi ve barışı simgeleyen  21 Mart Newroz Bayram ını içine alan Mart ayını izleyicilerimizle selâmlaşmaya bayramlaşmaya ayırdık. Katkıda bulunan sanatçılar:

Endam Acar, Ali Aksakal, Aslımay Altay Göney, Aydan Baktır, Fırat Bingöl, Esra Carus, Ulaş Çibuk, Sakine Çil, Zeynel Doğan, Fırat Erdoğan, Sümbül Eren, Bahattin Eren, Güler Güngör, Şirin İskit, Yücel Kale, Aziz Kanat, Gülsün Karamustafa,  Raziye Kubat, Dicle Meşe, Elif Meşe, Ramazan Özcan, Mustafa Özkul, Lerzan Özer, Leyla Sakpınar, Emre Senan, Maria Sezer, Barış Seyitvan, Ferit Turgut

 
Newroz – Yeni Gün – Nevruz
19
Şubat
http://www.beyogluajandasi.com

Brigitte Spiegeler'ın yeni kişisel sergisi 'Mekânların İzinde', farklı ülke, şehir ve mekânlardaki bireysel yolculuklarının somut bir yansıması niteliğini taşıyan işlerden oluşuyor.

Spiegeler hareket ediyor; bir mekândan diğerine, yerin ruhunun arayışında ve aynı zamanda 'yer- olmayan' mekânların izinde bir yolculuk sürüyor. Marc Auge'un deyimiyle bir yer tarihsel ya da ilişkili olarak tanımlanamıyorsa, belli bir kimlik kalıbına sokulamıyorsa, o yer ilişkisiz, tarihsiz ve kimliksiz olduğundan dolayı bir 'yer-olmayan' anlamı taşımaktadır. Post modern dünyada, hareket olanaklarımızın artmasıyla birlikte mekânla ilişkilerimiz de hızlanmış ve ilişkisizleşmiş durumda. Spiegeler, bu geçici mekânların 'yer' denilecek kadar anlamlı ve karakteristik olmadığını belirterek kendi fotoğraflarında onları somutlaştırıyor; bir istasyon, bir motor yolu, bir geçit veya bir otel odası olarak. Buralarda bulunan veya yolları kesişen insanlar birbirleriyle ilişkisiz gibi görünse de, aslında amaçları bakımından birbirleriy le ve hatta o mekânlara yakın ilişki kuruyor.

Sanatçıya göre bir mekân sadece bir 'yer' olarak tanımlanacak kadar basit değil; fiziksel gerçekliği olan birçok somut öğeden oluşan, şekli, dokusu ve renkleri olan ve bunların hepsiyle oluşan bir çevrenin /muhitin atmosferini ve karakterini oluşturan bir kavram. Bu atmosferdir ki, benzer ve hatta özdeş işlevleri ve farklı konumları olan mekânları, kendi eşsiz kültürel ve çevresel koşulları içerisinde somutlaştırmaya olanak sağlamaktadır. Spiegeler bize günlük hayatımızın mekânlarını gösteriyor. Günlük hayat telaşımız içinde belli sokaklardan, yerlerden geçiyor ve belki de o yerlerin karakterlerinin hayatımızı ve duygularımızı nasıl etkilediğini pek düşünmüyoruz. Durup düşündüğümüz zaman ise o mekânların bizim duygu, hareket ve hislerimizle var olan, atmosferde bizimle yaşayan birer organizma olduğunu fark ediyoruz.

Yaşadığımız deneyimlerin yansıması ve zamansızlığı Spiegeler'ın kamerası ve hisleriyle yeniden canlanıyor; sanatçının önderliğinde, zamansız ve yer-olmayan bir atmosferde, mekânların izini adım adım sürüyoruz...

 
Mekânların İzinde
14
Şubat
http://www.beyogluajandasi.com

Sanatçılar: Nikita Alexeev, Nigol Bzjian, Klaus vom Bruch, Ayşe Erkmen, Aladdin Garunov, Jakob Gautel, Güven İncirlioğlu, Grigor Khachatryan, Komet, Sıtkı Kösemen, Ulrike Rosenbach, Viron Erol Vert, Yeni Anıt, Ani Setyan, Hakan Kırdar

Küratöryel Ekip: Beral Madra (Genel Sanat Yönetmeni), Seyhan Boztepe (Bienal Direktörü), Deniz Erbaş (Kurumsal Küratör)

Depo, 3. ve 4. Çanakkale Bienalleri'nden bir seçkiye ev sahipliği yapıyor. Çanakkale Bienali: Koordinatlar sergisi son iki bienalin açtığı kavramsal çerçeveden hareketle, Çanakkale kentinin sosyal ve kültürel dokusunu belirleyen tarihsel belleğini ele alıyor. Sergi militarizm, mitolojiler ve mikro-makro anlatılar, tarihin anıtlaştırılması gibi evrensel olguları, kentin özgün bağlamından hareketle irdeleyen yapıtları bir araya getiriyor.

Uluslararası Çanakkale Bienali için ilk günden bu yana seçilen kavramsal çerçeveler ülke, bölge ve dünyaya ilişkin siyasal, toplumsal, kültürel gerçekler ve sorunları irdeleyerek sanat üretimleri yoluyla yorumlayan ve eleştiren bir temelden besleniyor. Bienal, CABININ-Çanakkale Bienali İnisiyatifi tarafından, Çanakkale Belediyesi'nin destekleriyle hayata geçiriliyor. Çanakkale'nin tarihsel ve kültürel anlam taşıyan mekanlarında ve kent halkının yoğunlaştığı kamusal alanlarda gerçekleştirilen bienal, günümüz sanatının ilişkisel estetik söylemini yansıtan "kamusal alanda çağdaş sanat" olgusunu hayata geçiriyor.

Çanakkale, Troya ile başlayan ve 1. Dünya Savaşı'nın ilk yıllarında gerçekleşen ve yarım milyon insanın ölümüyle sonuçlanan Gelibolu Savaşları'na uzanan bir büyük anlatıyla, "savaş görüngüsü"yle anılan bir kenttir. 1. Dünya Savaşı'nın 100. yılı olan 2014'te düzenlenen 4. Uluslararası Çanakkale Bienali, çeşitli ideolojiler doğrultusunda "savaşı efsaneleştiren ve kutsallaştıran" büyük anlatıya günümüzdeki savaşların yarattığı sorunlar açısından eleştirel bakış açıları getiren sanatsal ve düşünsel bir alan açmayı hedefledi.

Tarih: 14 Şubat-08 Mart 2015

Yer: Depo (Tütün Deposu)

Adres: Lüleci Hendek Cad. Koltukçular Çık. No:1 Tophane

 
Çanakkale Bienali: Koordinatlar
05
Şubat
http://www.beyogluajandasi.com

5 Şubat - 7 Mart 2015


Kemal İskender'in "Karanlığın Seyri" başlıklı 10. Kişisel sergisi 5 Şubat 2015'te Akademililer Sanat Merkezi'nde açılıyor. Seyretmek / Seyir burada hem karanlığın seyredilmesi hem de karanlığın yol alışı gibi ikili bir anlamda kullanılıyor. Sanatçının "Barbarların Seyir Defteri" isimli bir önceki sergisinin devamı niteliğindeki bu "Seyir"likte ki resimlerinin ana temasını figür temelli kaotik, gizemsel, duygusal ve duyumsal insani ilişkiler oluşturuyor. Dahası anıtsal bir biçim anlayışı ve yakın bakış açısı altında ele alınan bu ilişkilerde kesin bir sonuç değil; izleyicinin yorum gücünün katkısını da sağlamayı öngören "açık sonlu" bir anlatım amaçlanıyor.

AÇILIŞ:  5 Şubat 2015, Saat: 18:00

Beyoğlu Akademililer Sanat Merkezi

Balo Sok. No:37 Beyoğlu/İstanbul

Tel: (0212) 245 02 29    www.akademililer.com
beyogluakademililer@gmail.com

 
Karanlığın Seyri
 
02 MART 2015 PAZARTESİ
En Düşük 8° / En Yüksek 11° /
 
Zafer Müzesi

Kitaplardan okuyup öğrendiğimiz savaş, bu kez, elinizi uzatsanız dokunabileceksiniz, o günlere dalıp gidecekmişsiniz gibi yakınımızda yapılıyor sanki.

 
Fasuli

Esnaf lokantası ruhunu kaybetmeyen mekanın menüsünde sadece fasulye yok elbette...

 
Dem Cafe

Karaköy’ün yenilenen arka sokakları “Dem Cafe” nefis bir mekana ev sahipliği yapıyor.

 
Beyoğluspor Kulübü

1886 yılında, tam 127 sene önce İstanbullu Rumlar tarafından Ermis olarak kuruluyor.

 
Zafer Müzesi
Fasuli
Dem Cafe
Beyoğluspor Kulübü